Největší dodavatelé zemního plynu na českém trhu od počátku ledna nezlevní plyn buď vůbec, nebo jen o pár procent. Prostor pro snížení až o třetinu přitom mají. Když k tomu přičteme zvýšení plateb za distribuci plynu, o němž rozhodl na konci listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ), většina domácností může nakonec platit za plyn více než v letošním roce.
Regulovaná část ceny, tvořená hlavně platbami za užití rozvodné sítě, od ledna podle rozhodnutí úřadu vedeného Alenou Vitáskovou podraží. V Praze to bude o téměř devět procent, v jižních Čechách o čtyři procenta a v ostatních regionech o 1,7 procenta.
Tisícovka za megawatthodinu
Ostatní dodavatelé se zpravidla řídí cenovou politikou dominantního hráče na trhu, kterým je skupina RWE. Ta však ponechává základní cenovou nabídku na stejné úrovni jako loni. V takovém případě bude rodina používající plyn k vytápění dál platit 994 korun za spotřebovanou megawatthodinu, a to před započtením poplatků za užití distribuční soustavy a daně z přidané hodnoty.
Zmíněná cifra je zhruba dvojnásobkem aktuální ceny plynu na západoevropských burzách. I když vezmeme v úvahu další náklady obchodníků s energiemi, třeba platby za ukládání plynu do podzemních zásobníků a náklady za provoz, lze stále hovořit o pohádkových maržích v řádu stovek korun na každé dodané megawatthodině.
Ceny klesají zákazníkům s dlouhodobými smlouvami
Podle vyjádření skupiny RWE není správné posuzovat pouze základní ceník dodávek zemního plynu. „Už téměř 70 procent našich zákazníků má dvouleté nebo tříleté smlouvy s garancí poklesu ceny. Jim ceny klesnou i v příštím roce," odpovídá mluvčí skupiny RWE Česká republika Pavel Grochál.
Tady je však třeba dodat, že i víceleté smlouvy se zvýhodněnou cenou jsou značně vzdáleny od současné tržní reality.
Mluvčí RWE dodává, že společnost s plošným snížením ceny zemního plynu počítá a oznámí jej zřejmě v polovině prosince. Jenže energetické společnosti musejí o změně ceny informovat aspoň s třicetidenním předstihem. Během ledna, kdy bývá spotřeba plynu pro vytápění nejvyšší, tak nejspíš zákazníci budou hradit vyšší cenu.
Čeká se na změny hlavních hráčů
Svůj základní ceník prozatím nemění ani druhý největší hráč na trhu s plynem – Pražská plynárenská. „Neregulovanou složku nijak neupravujeme, nicméně v přípravě jsou nové cenové produkty. Ty postupně představíme po novém roce a naši zákazníci levnější plyn získají jejich prostřednictvím," reaguje mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Ostatní obchodníci zpravidla čekají na změny v ceníku RWE a Pražské plynárenské. Pokud tito největší hráči na trhu s cenou nepohnou, nemají ani ostatní motivaci cenu snižovat. Své ceníky proto nemění ani největší alternativní dodavatelé, jako jsou ČEZ, Bohemia Energy a Centropol Energy.
David Tramba
Proč plyn nezlevňuje a s kým si sjednat nejvýhodnější cenu, se dočtete v aktuálním vydání týdeníku Dotyk Byznys.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.