To je ale jedna z mála příznivějších zpráv, které letos české turisty, kteří se chystají do zahraničí, čekají. „Průměrná cena prodaných zájezdů se zvýšila o 900 až 1500 korun na osobu. Zdražily hlavně tradiční destinace," uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

S vyššími cenami zájezdů musejí počítat lidé, kteří se chystají do Itálie, Chorvatska nebo zejména do Španělska. Právě do těchto destinací míří stále více Čechů a ne jinak tomu bude i letos. O to víc se ale otáčejí zády k tradičním severoafrickým dovolenkovým zemím. Třeba do Egypta loni odletělo o 37 procent méně Čechů než v roce 2014, do Tuniska dokonce o 50 procent méně.

Vábení turistů

Egypťané ale doufají, že se k nim turisté vrátí. Vždyť ještě před rokem 2011 byl příjem z turistiky asi 300 miliard korun. Předloni se toto číslo snížilo na zhruba 174 miliard. „Ohledně budoucnosti cestovního ruchu v Egyptě jsem velmi optimistický," věří egyptský ministr cestovního ruchu Jahjá Rašíd. Egypt už také posílil bezpečnostní opatření v letoviscích a na letištích a nachystal nový plán, jak turisty do země nalákat. Mimo jiné zlepšením služeb a posílením aktivit vlajkového přepravce EgyptAir v zahraničí.

Vábit turisty se chystá i Řecko, které se nyní chce zaměřit na propagaci ostrovů Kos, Samos, Chios a Lesbos, tedy ostrovy, které byly nejvíce zasaženy náporem uprchlíků, kteří na ostrovy přijížděli z tureckého pobřeží. Ministryně cestovního ruchu Elena Kontoura už oznámila, že na ostrovech budou instalovány webové kamery, jejichž prostřednictvím si potenciální turisté budou moci v reálném čase prohlédnout aktuální situaci a co se na ostrovech děje.

Pozadu ale nechce zůstat ani Turecko, které se s migrační krizí rovněž potýká. Podle statistiků loni do Turecka odletělo o pět procent méně Čechů. „Hoteliéři už připravují velké slevy," doplnila Kateřina Petříčková.

Někteří turečtí hoteliéři na nic nečekají. Na trhu už se objevily týdenní zájezdy do pětihvězdičkového hotelu v režimu all inclusive v turecké Antalyi za necelých šest tisíc korun.

Kam loni Češi nejčastěji vyráželi?