Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří lze brzkým zakoupením pobytů ušetřit tisíce korun. „First minute je nejvýhodnější. Čím dřív zájezd zakoupíte, třeba už v lednu či únoru, tím je většinou sleva vyšší,“ tvrdí. V Travel Family končí nejvýhodnější nabídky poslední den v lednu. „Slevy jsou až do pětatřiceti procent,“ sdělila ředitelka cestovní kanceláře Blanka Hrubá.

Nádherné pobřeží a ostrovy, historická místa i vybraná gastronomii. Chorvatsko bude lákat turisty i letos:

Nemovitost na chorvatském ostrově Brač
Slavný průvodce zařadil Chorvatsko mezi deset nejlepších destinací pro rok 2024

Například čtyřčlenná rodina Kateřiny z jižní Moravy byla rozhodnutá rezervovat dovolenou na sezonu 2024 už při loňském pobytu u moře. „Oblíbili jsme si destinaci Vodice. Nemáme důvod měnit,“ řekla. Nejžádanější první týden v červenci s polopenzí a vlastní dopravou v jednom ze tříhvězdičkových hotelů by je při lednové rezervaci u Českého kormidla vyšel na necelých 27 tisíc korun.

Právě nákup letní dovolené na další rok ještě v létě je novým trendem. „Hodně klientů nám volalo z pobytu, jestli si můžou rezervovat stejný hotel rovnou na příští sezonu. Prodej dovolené v Chorvatsku už od srpna na další rok, to je něco, co jsme za dvacet let nikdy neviděli,“ zmínil Kotek.

Úspora však s sebou nese i nejistotu. Počátek zájezdu je daleko – lidé mohou být v obavě, co se do té doby může stát. Mnozí navíc nemají možnost si takto dopředu určit termín dovolené.

Istrie brzy vyprodaná

Ceny first minute letních pobytů na Jadranu zatím meziročně výrazně nestouply. „Dovolená v Chorvatsku vyjde v našem případě na stejné peníze či je dražší o částku do deseti procent,“ upřesnil Kotek. Dodal, že v průměru zájemci za pobyt zaplatí o tři až pět procent víc.

Podle něj evidují v tomto období rezervace pro čtyřčlennou rodinu s polopenzí v průměrné výši zhruba 32 tisíc korun. Podobně jako loni. „Obecně platí, že ve first minute se prodávají rodinné pokoje, dražší kapacity, více pokojů najednou nebo dvoutýdenní dovolené,“ konstatoval.

I během zimního období lze v Chorvatsku zažít dobrodružství:

Gorski Kotar. Ilustrační snímek
S lyžemi na jih? Chorvatsko není jen o moři, lidé si tu oblíbili i zimní zábavu

Upozornil, že hotely v některých destinacích se na léto rychle plní. „Nejžádanější je tradičně Istrie (střediska Poreč nebo Umag), která bude nejrychleji vyprodaná. Stop stavy na rodinné pokoje v červenci hlásí někteří hoteliéři už na podzim. Je to i díky výborné dostupnosti z Česka,“ vysvětlil Kotek. Na Makarské riviéře patří mezi nejoblíbenější letoviska Makarská, Drvenik či Baška Voda.

Cestovky se snaží rozšiřovat nabídku o více zážitků na Jadranu. „Nově jsme spustili prodej pobytově-poznávacího zájezdu - Chorvatsko nejen u moře, kde mají klienti v ceně tři výlety. Doplňujeme nabídku o pronájem lodí, jachet a pokračujeme v našich Neptun Klubech pro děti,“ doplnila Hrubá z Travel Family.