Prodejci zájezdů potvrzují, že čeští důchodci, kteří si to díky vyšší penzi mohou dovolit, cestují rádi. Podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Chaloupkové lidé starší 65 let dokonce tvoří skoro pětinu veškeré české cestující veřejnosti. „Z pohledu cestovních kanceláří tak představují důležitý a perspektivní segment," uvedla Chaloupková.

Podle Jana Bezděka z cestovní kanceláře Fischer zájem důchodců o zájezdy k moři roste zejména proto, že do penze odchází generace zvyklá trávit život aktivně. Tito lidé navíc již s cestováním mají zkušenosti. „Často od nich také slyšíme, že zamlada bohužel cestovat nemohli, tak si to teď chtějí vynahradit," konstatoval Bezděk.

Postarší cestovatelé ovšem mají často specifické potřeby a požadavky. „Například v případě omezené pohyblivosti se informují, které hotely jsou snadno dostupné a nevyžadují stoupání po schodech," vysvětlila mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Tito lidé bývají pro cestovky zajímaví i proto, že jim často "vykrývají" termíny mimo hlavní prázdninovou sezonu. „Nejčastěji je to z důvodu vysokých teplot v dovolenkových destinacích," podotkla Ekrt Jirušková.

Dovolená v penzi? Nejčastěji v Česku, Chorvatsku či Itálii

Okrajové termíny volí ale i u destinací, kde horko nehrozí. „U památek není tolik lidí, takže si mohou výlety užít ve větším klidu," potvrdil i Bezděk.

Nejčastěji čeští důchodci na dovolenou stále zůstávají v tuzemsku anebo volí tradiční destinace jako Chorvatsko, Bulharsko či Itálii, oblíbené jsou také slovenské či maďarské termální lázně. „Lidé, kteří nechtějí absolvovat dlouhou cestu, se drží spíš v Evropě. Ale v poslední době u této věkové skupiny nejsou výjimkou ani cesty do vzdálených exotických destinací," tvrdí Bezděk.

Starší lidé jezdí i za oceán. „Movitější starší klientela u cestovních kanceláří nakupuje exotické poznávací zájezdy, například do Jižní Ameriky, USA, Malajsie či Kambodži," dodala Chaloupková.

Zájem důchodců o cestování nyní navíc výrazně roste. Kupříkladu loni si jich u Invie objednalo zájezd dvakrát více než v předchozím roce. „Nejčastěji volí zájezdy v ceně kolem 19 500 korun," přiblížila Ekrt Jirušková.

Přístup cestujících důchodců se od většiny veřejnosti liší i v dalším ohledu. Zatímco mladší lidé volí spíše kratší několikadenní cesty, u nich je to naopak. „Starší klienti preferují dovolenou na delší dobu. Nejčastěji jezdí na devět až 15 dní," uvedla Ekrt Jirušková. Podle Chaloupkové výjimkou nejsou ani několikatýdenní pobyty.

Kalkulačka valorizace důchodů:

Seriál Naše důchody

Česko stárne a financování důchodů začíná být čím dál větší problém. Fialova vláda na jaře představí reformu penzí a některých změn doznají i stávající důchody. Deník proto startuje nový seriál Naše důchody, který každé pondělí postupně představí chystané novinky.

Budou některé profese chodit do penze až v 68 letech? Zvýší se pojistné pro OSVČ? Jak se změní předčasné důchody? A věří lidé ve středním věku, že nějaký důchod v budoucnu dostanou?

Všechny díly seriálu najdete na webové adrese denik.cz/duchody.