„Přítomni byli všichni členové, kteří ho jednomyslně zvolili předsedou,“ potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Ve funkci nahradí odvolaného poslance Milana Ferance (ANO).

I když na programu měl být i bod personální záležitosti, k dalším personálním změnám zatím nedošlo. Představenstvo zůstává stejné, i když ministr dopravy Dan Ťok už dříve uvedl, že chce vypsat výběrové řízení na post členů představenstva. „Jednání poté pokračovalo informací představenstva o dosavadním fungování, strategických záměrech a obchodním modelu společnosti po roce 2019,“ dodal Joklík.

Moose zvolil do dozorčí rady řídicí výbor letos v červenci, kdy došlo k výměně většiny členů. Ještě včera se šířily spekulace, že Moos nakonec post odmítne a rezignuje, ten ale takové úvahy odmítl.  Kvůli personálním změnám na železnici se bouří aktuálně hlavně odboráři, ministr dopravy Dan Ťok jim slíbil, že s nimi bude jednat a pravidelně se scházet.

Někdejší odborářský boss Pejša se rozhodl v dozorčí radě ČD setrvat
Bývalý předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša přehodnotil svůj postoj a v září  své působení v dozorčí radě Českých drah neukončí. Naopak, chce dokončit pětiletý mandát, který vyprší v roce 2021. Názor podle svých slov změnil po událostech 13. července, kdy řídící výbor vyměnil pět z devíti členů rady. Ta navíc dostala za úkol obměnit i představenstvo podniku.

„Došlo tak k rozkolísání Českých drah, a to v době, kdy se vyjednává refinancování dluhopisů v hodnotě 300 milionů eur. V příštích měsících a letech půjde o budoucnost Českých drah,“ zdůvodnil Pejša změnu postoje. Svou rezignaci na post v dozorčí radě oznámil loni na podzim po sjezdu Odborového sdružení železničářů, kde neobhájil post předsedy organizace. Místo něj do předsednického křesla usedl Martin Malý.

Jako důvod odkladu rezignace na září Pejša uvedl, že ve stejnou dobu končí mandát v radě i dalším dvěma zástupcům zaměstnanců: Antonínu Leitgebovi a Vladislavu Vokounovi. Zaměstnanci drah tak měli vybírat v září hned tři své zástupce do rady. Po nejnovějším Pejšově rozhodnutí budou volit jen dva. Pejša zasedá v radě sedm let.