Další zasedání řídicího výboru je naplánováno na začátek října, řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Aspoň do té doby má současný šéf drah relativně pevnou pozici, uvedl předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Jaroslav Pejša. Podle něj totiž není při současném složení dozorčího orgánu pravděpodobné, že by Kurucze z čela drah odvolal.

Podle MF Dnes plánoval ministr dopravy Antonín Prachař prosadit Kuruczovo odvolání minulý týden během zasedání dozorčí rady. Potřebnou většinu pro jeho sesazení ale v orgánu nezískal. Další možností, jak změnu ve vedení dopravce uskutečnit, tak byla právě obměna členů v dozorčí radě prostřednictvím řídicího výboru. Podobným způsobem dosáhl v Českých drahách změny vedení Prachařův předchůdce Zdeněk Žák.

Generálním ředitelem se stal Kurucz letos v únoru. Do ČD nastoupil loni v květnu na post výkonného ředitele pro provoz a techniku a následně se stal členem představenstva státního dopravce. Předtím pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Antonína Prachaře.