Podle amerického prokurátora Richarda Donoghue investoři utrpěli „katastrofické ztráty“. Informovala o tom agentura Reuters.

UBS uváděla investory v omyl ohledně kvality hypoték a hypotečních úvěrů v hodnotě 41 miliard dolarů (943 miliard korun) v letech 2006 a 2007, tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti ve své stížnosti podané u soudu v Brooklynu.

Mluvčí banky uvedl, že UBS se žalobě postaví. „Prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti se nezakládají na faktech nebo zákonech,“ uvedl finanční dům v prohlášení. „UBS si je jista svým legálním postupem a je plně připravena jej dosvědčit u soudu,“ dodal.

Podle amerického federálního zákona by mohla banka zaplatit pokutu až do výše údajného pochybení, možná částka ale uvedena nebyla.

Není jediná

Jedná se tak o jeden z posledních případů vyšetřování velkých bank během období finanční krize. Podobným obviněním čelily i jiné finanční domy, většina z nich se s americkou vládou vyrovnala. Například společnost Barclays letos v březnu skončila s pokutou dvě miliardy dolarů.

Švýcarská banka nicméně není na americkém trhu s hypotékami velkým hráčem. Stala se ale jednou z bank, kterou zasáhla krize nejvíce, přišla během ní o 45 miliard dolarů (přes jeden bilion korun).

Nejedná se o jediný případ, kterému UBS čelí. Ve Francii se potýká s žalobou, podle které pomáhala movitým klientům vyhýbat se placení daní. Odmítla zde zaplatit vypořádání ve výši 1,1 miliardy eur (25,3 miliardy korun).