Po zdražení nafty kvůli zrušení dočasné slevy (o 1,50 Kč snížená spotřební daň) a také skokovém zvýšení ceny benzinu tento týden, začali řidiči z příhraničí mířit k polským čerpacím stanicím ve větším počtu.

Litr benzinu Natural 95 je tam vyjde výrazně levněji než v Česku, až o čtyři koruny. Litr nafty stojí v Česku i v Polsku přibližně stejně, okolo 36 korun.

Průměrná cena benzinu stoupla o korunu a 13 haléřů na 38,65 koruny za litr. Je tak nejvyšší za posledních skoro osm měsíců
Ceny paliv v Česku letí vzhůru. Nafta za týden zdražila o dvě koruny

Zvýšené návštěvnosti u čerpacích stanic si už všimli u polští prodejci. „Ano, českých řidičů tento týden začalo jezdit zase více. Pozorujeme to,“ řekl muž z obsluhy čerpací stanice Orlen v polské obci Žibřidovice, kam je to z Karviné asi osm kilometrů.

A právě u stanice firmy Orlen, která v Česku vlastní společnost Benzina) je tankování teď v létě ještě výhodnější. „Stejně jako loni máme akci, kdy na litr benzinu či nafty poskytujeme slevu 30 grošů, což je asi koruna padesát. Využívat to mohou ti, kdo mají aplikaci Orlen,“ dodal muž z obsluhy.

Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v Polsku jsou po zdražení v Česku zase o něco výhodnější. Čerpací stanice v polských Žibřidovicích.Čerpací stanice v polských ŽibřidovicíchZdroj: Deník/Tomáš Januszek

Čeští řidiči se o lepších cenách pohonných hmot dozvídají postupně. I proto ještě v pátek nebyl na pumpách v polském příhraničí velký nával českých aut.

Mile překvapeni cenou benzinu ale byli ti, kdo jezdí k polským sousedům nakupovat pravidelně. „Vyrazili jsme jako každý pátek na víkendový nákup do Polska a koukám, že cena benzinu je fakt výhodná, takže naberu plnou,“ svěřil se pan Martin, který přijel s manželkou z Orlové.

Špatná zpráva pro české řidiče: Paliva v Česku zdražují. A nadále budou. Proč? Důvody najdete v článku
Litr benzinu opět za 40 korun? Možná už koncem letošního léta

Ceny pohonných hmot u polských čerpacích stanic jsou v poslední době stabilní. Anebo rostou jen mírně. „Minulý týden se cena zvedla asi o dvacet grošů,“ řekla obsluha jedné z pump v polském Těšíně.

Cigarety mírně zdražily 

Společně s benzinem jsou největším tahákem pro Čechy v Polsku také cigarety. Podle některých zpráv údajně zdražily.

Jak ale Deník zjišťoval, ceny vzrostly jen mírně, asi o tři koruny za krabičku. Krabička cigaret značky L&M se v Chałupkách (Bohumín) prodává za 83 korun, krabička cigaret značky Camel přijde na cca 18 zlotých, tedy asi 97 korun.