Navýšení měsíčních záloh za energie až o tisíce korun straší mnohé Čechy. To Jihomoravan Roman Hořic je klidnější. Přitom před necelým rokem byl jedním ze zákazníků krachující Bohemia Energy, kteří spadli do režimu dodavatelů poslední instance (DPI). Výše záloh ho jako ostatní překvapila, brzy tak přešel k novému dodavateli.

„Na přelomu roku jsem uzavřel nové smlouvy na plyn i elektřinu. Zvolil jsem dvouletou fixaci. Teď když vidím spirálu zdražování, zmražení cen je celkem úleva,“ řekl Deníku.

Podobně je na tom důchodce Jaroslav. V režimu DPI se mu náklady za vytápění domu plynem zvedly o tisíce, než na konci roku uzavřel smlouvu s tříletou fixací u innogy. Nyní za rok zaplatí zhruba třicet tisíc korun. Kdyby přešel na stejný tarif až letos od září, náklady za plyn by ho vyšly téměř na trojnásobek. „Před rokem jsme byli naštvaní. Ale nikdo netušil, kam až zdražování energií zajde,“ pověděl.

Energie výrazně zdražily 

Situaci, jíž si málokdo na konci loňského roku uměl představit, potvrdila společnost innogy, jeden z dodavatelů poslední instance u plynu. „Skutečnost vychází z evropských cen zemního plynu i elektřiny. V době, kdy vrcholil problém s DPI a zachraňovali jsme stovky tisíc domácností, tak oscilovala cena zemního plynu kolem 100 až 130 euro za MWh a považovali jsme ji za extrémní. Dnes, více než osm měsíců poté, je aktuální cena zemního plynu už na úrovni neuvěřitelných 240 euro za MWh. Ti, kteří uzavřeli smlouvy v DPI, mohou být z dnešního pohledu skutečně spokojení,“ sdělil za innogy Pavel Grochál.

Jak popsal, například zákazník, který k tomuto dodavateli přešel z režimu DPI v prvním lednovém týdnu a uzavřel tříletý fix Optimal, má cenu 2 250 Kč/MWh. Stávající zákazník, kterému aktuálně fix končí, může v rámci prolongace získat cenu 2 442 Kč/MWh. Pro nové smlouvy cena plynu u produktu Optimal ovšem vyrostla na 4 942 Kč/MWh. Pro srovnání, aktuální cena v režimu DPI je nyní 6 780 Kč/MWh.

Společnost aktuálně od září upravuje ceny plynu pro zákazníky bez fixace se základním produktem Standard. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a maloodběratele naroste o dvanáct procent. „Pro domácnost v rodinném domě, která využívá zemní plyn na topení, to bude znamenat nárůst měsíční platby o 450 korun,“ informoval Grochál.

Nové ceníky připravila od září také společnost E.ON, respektive EG.D. Roční náklady za plyn se zvýší zhruba o polovinu. U spotřeby 7,1 MWh se tak prodraží o více než sedm tisíc korun. U modelové roční spotřeby 24 MWh se cena v září zvedne o víc než polovinu na 68 776 korun. Zdražení se nedotkne zákazníků s platnou fixovanou cenou. Klienti si připlatí i v případě elektřiny.

Spirálovitý růst v roce 2023

Podle ekonoma Lukáš Kovandy elektřina meziročně na burze zdražila šestinásobně. Dodavatelé musí toto obrovské zdražení postupně promítat do cen pro koncové zákazníky – jak domácnosti, tak firmy.

Již od srpna na všech tarifech navýšil cenu elektřiny polostátní gigant ČEZ - nejčastěji zhruba o deset procent. A to pro stálé zákazníky, kterým končí fixace. Jejich starý ceník přitom platil jen měsíc. Na zvýšení v podstatě ihned zareagovali další obchodníci. „Aktuální zdražení ČEZ letos není rozhodně poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce,“ předpověděl Kovanda s tím, že domácnosti již brzy čeká další cenový šok.

Kovanda se obává, že na podzim je třeba počítat až s více než stoprocentním meziročním růstem cen elektřiny. „Vládní analýza zpracovaná na žádost ministerstva průmyslu a obchodu sice počítá s „jen“ šestaosmdesátiprocentním nárůstem cen, avšak situace na evropském energetickém trhu je den ode dne tísnivější. Což se promítá v nárůstu burzovních cen plynu i elektřiny,“ konstatoval expert.