Daňový balíček nyní musí podepsat prezident. Pro sněmovní verzi hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, k přehlasování Senátu jich bylo zapotřebí nejméně 101.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před jednáním pro server Novinky řekla, že senátní verze daňového balíčku je pro ni nepřijatelná. „Jedinou variantou je daňový balíček ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou,” uvedla.

Opozice ji během projednávání ve sněmovně obviňovala, že jde jen o hledání peněz do státního rozpočtu. „Vláda slibovala, že nebude zvyšovat daně, ale činí pravý opak,” kritizovala balíček poslankyně STAN Věra Kovářová.

Cigarety, alkohol i zdanění loterie

Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Argumentuje také tím, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.

V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Zdanění loterií má být nově 35 procent místo současných 23 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni.