Daňovým balíčkem se sněmovna zabývala již dopoledne, na návrh předsedajícího Vojtěcha Filipa (KSČM) však poslanci debatu o sporném návrhu ukončili. Jelikož v té době bylo do debaty přihlášeno ještě 25 poslanců, tento postup vyvolal zhruba hodinovou kritiku zástupců opozice, kteří koalici nařkli z porušování zákona. 

Odpoledne se sněmovna k hlasování o zvýšení části daní nečekaně vrátila a daňový balíček nakonec schválila, informovala Česká televize. Pro daňový balíček hlasovalo 96 poslanců z řad vládní koalice ANO a ČSSD i KSČM. Proti byli Piráti a SPD, poslanci ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 se hlasování zdrželi.  

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.

V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitosti

V případě zdanění hazardu sněmovna schválila návrh Ondřeje Veselého, který navrhl zvýšit sazbu zdanění loterií z nynějších 23 na 35 procent. Poslanci následně schválili i návrh, který zavádí srážkovou daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii. Srážkovou daň přitom hradí ten, kdo výhru vyplácí. U ostatních druhů loterie pak bude možné uplatnit proti příjmům z výhry pouze vklad. 

Sněmovnou prošlo i zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na dvojnásobek. Vláda ho obhajuje inflací a vyšší administrativní náročností při správě a ochraně nemovitostí. Opozici se nepodařilo prosadit jeho zachování.

Občanským demokratům se opět nepodařilo prosadit zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Neprošel ani další z jejich návrhů zvýšit hranici pro povinnou registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího milionu na dva miliony korun. Sněmovní většina nepřijala ani různé opoziční návrhy na zvýšení daňových slev na poplatníka. Sněmovna však proti vládnímu návrhu zachovala osvobození od energetické daně u plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách.

Vládní návrh na zvýšení daní nyní dostane k projednání Senát, ale je velmi pravděpodobné, že ho vrátí zpět Sněmovně.