Statistiku nehodovosti přinesla společnost Suri, která drony prostřednictvím internetu pojišťuje. Drtivá většina pojistníků nahlásila poničení svého stroje, výjimkou však nejsou ani záhadná zmizení.

Nejčastěji sjednávají pojištění majitelé dronů v pořizovací ceně okolo 20 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani profesionální drony, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců. V součtu lehce převládají drony používané ke komerčním účelům, u nichž zákon vyžaduje registraci u Úřadu pro civilní letectví, a tedy i sjednání povinného ručení.

dron k přepravě lidí
Fenomén drony: umějí toho víc, než jim můžeme dovolit

„Typická nehoda je spojena s vysazením vrtule nebo špatnou pilotáží, dron se pak zřítí a roztříští se,“ upřesnil ředitel Suri Pavel Jechort s tím, že takové pojistné události tvoří asi čtyři pětiny všech škod. Pozitivní podle něj je, že padající dron zatím žádného člověka nezranil, v některých případech pouze poškodil automobil či dům.

Někteří lidé se mylně domnívají, že jejich nešikovnost kryje pojištění odpovědnosti, které mají sjednané v rámci pojištění domácnosti. Jenže tyto pojistky mají v drtivé většině případů podobné incidenty ve výlukách, a pokud by i pojišťovna přiznala pojistné plnění, s největší pravděpodobností by bylo zcela nedostatečné.

Provozování dronů přitom patří k jedněm z nejrizikovějších oblastí. Tomu pak odpovídá i výše pojistky, která se pohybuje přibližně na desetině hodnoty přístroje ročně.

Náves v Hodicích.
Ta volnost je k nezaplacení, říká o létání s dronem Matěj Hink