„Nový systém se zavádí především kvůli zvýšení bezpečnosti i zpřehlednění provozu a důležité je, že platí pro všechny členské státy Evropské unie stejně. Registraci a školení zpřístupňujeme provozovatelům online,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Nová pravidla pro drony se budou podle ministerstva týkat řádově desítek tisíc pilotů či provozovatelů dronů a leteckých modelů. Mezi největší změny patří právě registrace a také rozdělení provozu dronů do tří kategorií: otevřená, specifická a certifikovaná.

Kategorie se liší mírou regulace a požadavků na provozovatele či piloty dronů. Registrace se podle ministerstva bude týkat většiny v tuzemsku provozovaných strojů. Pomine pouze ty, které váží méně než 250 gramů a nemají kameru. Nebude se týkat ani hraček pro děti do 14 let.

Provoz dronů se dle nových pravidel řadí do následujících kategorií:

Otevřená – Základní kategorie provozu umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoliv s řadou omezení a požadavků, např. na hmotnost dronu, způsob letu nebo proškolení pilotů.

Specifická – Střední kategorie provozu umožní, po posouzení Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.

Certifikovaná – Nejpřísněji regulovaná, kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

S registrací se původně počítalo už od letošního prvního pololetí, byla ale odložena na konec roku. Další informace jsou na webu Řízení letového provozu letejtezodpovedne.cz.