Rodák z Uherského Hradiště podniká v trochu neobvyklém oboru, a to pronájmu zkušeben a dalších prostor pro hudebníky.

Podnikáte v oblasti pronájmu prostor hudebníkům. Jak jste na takový nápad přišel?

Většinu prostor pronajímají jiné subjekty, já zajišťuji síť. Prapůvod toho nápadu je v prostorách uherskohradišťské Reduty, kde v roce 1995 fungoval M-klub, klub mládeže. Tam jsem učil angličtinu malé děti a zároveň jsem tam měl i hudební zkušebnu pro moji kapelu. Už tehdy jsem si říkal, že jednou by se mi líbilo něco takového dělat v budoucnu. Když jsem pak v roce 1996 odešel do Prahy studovat žurnalistiku a reklamu, zjistil jsem, že v Praze není možné sehnat zkušebnu. Zabýval jsem se myšlenkou zřídit hudební zkušebny pro více kapel několik let, ale provozovat jejich síť jsem začal až v roce 2004.

Jaké byly začátky, získávání kontaktů, prostor?

Na začátku byl inzerát, na který mi přišla nabídka velkých a drahých prostor. Jenže v mé zkušebně tehdy zkoušelo už čtrnáct dalších kapel mých kamarádů. Řekl jsem si, že pokud seženu aspoň deset dalších, mohou se ty kapely všechny dohromady o nájem podělit a budou si moci ty velké a drahé prostory dovolit. Šel jsem proto do rádia a požádal o rozhovor. Po rozhovoru mne před budoucími zkušebnami čekalo několik desítek hudebníků, kteří se ihned dali do díla. Za měsíc už jsme zkoušeli.

Kde všude máte své zkušebny a prostory „rozprostřeny”?

Od Aše po Žilinu. Do velmi nedávné minulosti jsme působili pouze v hlavním městě, nicméně cílem pro rok 2012 je rozšíření ze stávajících asi padesáti poboček v síti na konečných sto osmnáct, a to tak, aby v každém okresním městě bývalé federace byla alespoň jedna zkušebna. Chtěl bych, abychom navazovali na síť základních uměleckých škol.

Kdo ze známých osobností s vámi spolupracuje?

Z těch nejslavnějších mohu jmenovat Anetu Langerovou, která u nás hodně zkoušela v době kolem její první desky, nebo třeba Petra Koláře. Ten u nás zkoušel, když slavil velké úspěchy s poslední deskou od Karla Svobody.

Je těžké zajistit pěveckým a hudebním hvězdám servis? Mají vysoké nároky?

Čím větší hvězda, tím skromnější člověk. Nejvíc problémů mám s náctiletými floutky, kteří si neumí ničeho vážit. Ale právě proto jsme tady my, abychom z nich vydupali to lepší, co v nich je. Život už je naučí, my jim jenom pomáháme po té cestě jít. Vyrostla u nás celá řada hvězd. I když to samozřejmě není jen díky nám, ale například z českých superstar u nás zkoušeli všichni. A není náhodou, že mezi naše uživatele patří například Ewa Farna.

Provozujete také server zkusebny.com. Jaká je jeho funkce?

Server zkusebny.com je centrálním místem pro každého muzikanta, na kterém by se měl dozvědět základní informace o našem projektu. Víte, já ekonomice nerozumím, a to i přesto, že jsem vystudoval, vlastně spíše prolezl obchodní akademii v Uherském Hradišti. Ale jedno si pamatuji. Že trh je místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. A to je server zkusebny.com.

Co pro vás znamená ocenění Živnostník roku? Jak jste se o ocenění dozvěděl?

Všechna sláva polní tráva. Pro mě osobně není nijak důležité. Já bych si strašně přál, aby toto ocenění bylo prostředkem, jak oslovit stát i soukromou sféru a získat jejich podporu.

Pokud vím, jste z Hradiště, ale žijete v Praze. Máte čas se do rodného města občas podívat?

Trávím hodně času na cestách, protože síť zkušebny.com je rozsáhlá jak počtem lidí, tak prostorově. Naopak, právě díky soutěži a dřívějšímu titulu Živnostník roku Zlínského kraje jsem začal do Hradiště dojíždět častěji. Navíc sídlo firmy je stále v Uherském Hradišti. Je to ideální místo, přesně uprostřed toho prostoru, ve kterém se snažím působit. A jak už jsem se častokrát zmiňoval, podle mne je Hradiště ideální místo na život. Jinde mohou být třeba lepší peníze, ale kvalita života rozhodně ne.

Petra Kučerová