Marian Jurečka už dřív uvedl, že návrh zákona s úpravou předčasných důchodů pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí, platit by měl pak od roku 2025. „Kdy by tito lidé mohli odcházet do důchodu, aniž by jim důchod byl krácen, až o pět let dříve,“ řekl v úterý v rozhovoru pro Blesk.cz.

Zaměstnavatelé by za pracovníky z namáhavých povolání platili vyšší odvody. Jurečka připomněl, že tento model platí od letoška pro zdravotnické záchranáře.

Důchody. Ilustrační snímek
Přehledně: Jak se změní valorizace penzí a předčasný důchod

Kdo bude mezi pracovníky s vyšší mírou zátěže patřit, zatím není jasné. Obecně jde podle Jurečky o pracoviště, kde náročné prostředí nelze zlepšit kompenzačními pomůckami, třeba místa se zvýšenou teplotou nebo s velkou fyzickou námahou. „Na přesném výčtu těchto profesí pracujeme s ministerstvem zdravotnictví,“ zdůraznil ministr.

Nedávno po jednání se zaměstnavateli zmínil, že by se dřívější penze ale neměly týkat ani statisíců, ani desetitisíců pracovníků. Kvůli návrhům změn se dnes se zástupci zaměstnavatelů sešel znovu. „Dohodli jsme se, že se budeme zaměřovat především na problematiku náročných profesí. Samozřejmě to zajímá i odbory,“ řekl ČTK Jurečka. S odboráři se setká ve středu.

Potřebné změny 

Ve 30. letech začnou odcházet do penze nejpočetnější ročníky ze 70. let, tedy takzvané Husákovy dětí. Zaměstnavatelé poukazují na to, že to bude znamenat velký výpadek pracovních sil, který další slabší generace nedorovnají. Dřívější důchody ho mohou ještě prohloubit, zvednou i výdaje. Podle Jurečky předčasné penze pro namáhavá povolání pokryjí vyšší odvody zaměstnavatelů.

O dřívějších penzích pro náročné profese se jednalo už v minulém volebním období. Podle tehdejších propočtů by výdaje rychle rostly, příjmy z vyšších odvodů by na ně nestačily.

Výši důchodu si lidé mohou spočítat v aplikaci. Ilustrační foto
Jaký bude mít člověk důchod? Odhad lidé zjistí už za pár minut na webu

Ministr už představil novelu se změnami valorizace důchodů a zpřísněním podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Vedle zkrácení lhůty pro dřívější odchod do penze a většímu krácení pobírané částky proti současnosti plánuje vicepremiér po jednání v koalici návrh doplnit o prodloužení povinné doby placení důchodových odvodů z 35 na 40 let.

Kroky jsou podle Jurečky potřebné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému.

Důchodový věk nyní postupně roste a s ním se prodlužuje i doba, o kterou je možné jít do důchodu předčasně. Ve 30. letech by se mělo do důchodu odcházet v 65 letech a dřívější penze by měla být možná až pět let před termínem.