Češi a důchody - InfografikaÚspory přes půldruhého milionu korun by měli mít ti, jež očekávají, že si po odchodu do důchodu měsíčně vystačí s částkou mezi 15 a 20 tisíci korun. Podle nového průzkumu banky ING s takovým příjmem, složeným z důchodu, úspor a výnosů z investic, počítá 42 procent lidí v předdůchodovém věku. Více než třetina dotázaných je ještě skromnější. Tito lidé věří, že si ve stáří vystačí jen s částkou do 15 tisíc korun.

Pár stovek nestačí

Průměrný důchod nyní činí 13 400 korun, od ledna má být o tisícovku vyšší. Odborníci se obávají, že dvě třetiny budoucích penzistů se státním důchodem 14 400 korun nevystačí. Lidé si nyní na důchod měsíčně šetří obvykle mezi jedním a třemi tisíci korun. V této výši si na stáří spoří více než třetina dotázaných pracujících lidí ve věku od 50 do 65 let.

Pět až deset tisícovek měsíčně dokáže uspořit víc než desetina lidí, více si ukládají čtyři procenta dotázaných. Téměř polovina účastníků průzkumu naopak spoří nepravidelně, deseti procentům se nedaří ušetřit vůbec nic.

Příspěvek od zaměstnavatele letos využívalo přes 1,5 milionu Čechů. „Jde o 34 procent těch, kteří si dobrovolně spoří na penzi,“ uvedl Jakub Seidler z ING Bank.

Češi si navykli přenechávat zodpovědnost za své důchodové zabezpečení na státu. „Sami mají pro tento účel zpravidla odloženy jen desítky, v lepším případě pak nízké stovky tisíc. Takové sumy jim ovšem na mnoho spokojených let odpočinku nemohou stačit,“ řekl Deníku analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Byt - sázka na jistotu

Jednoznačné doporučení, jak spořit na stáří, podle Hradila neexistuje. Za vhodnou investici považuje dům či byt. „Kdo do něj zainvestuje, má slušnou šanci, že se v důchodu bude moci rozhodnout, zda jej prodá, na čemž by pravděpodobně neměl prodělat,“ míní.

Přes 60 procent dotázaných je přesvědčeno, že by se do penze mělo odcházet nejpozději v 60 letech. Jen necelá desetina lidí se naopak domnívá, že by se mělo pracovat i v 65 letech. Právě na tomto věku je nyní odchod do důchodu zastropován.

Starobní důchod nyní pobírá asi 2,4 milionu lidí. Odborníci se obávají, že bez zásadních změn nebude dosavadní důchodový systém vzhledem ke stárnutí obyvatelstva udržitelný.