Penze se valorizují podle poloviny růstu reálných mezd a podle růstu cen, což novela nemění. V příštím roce by se důchody měly zvednout v průměru o 600 korun. Vláda chce kvůli změně složení penze všem důchodcům přidat ještě dalších 300 korun. 

Polepší si zhruba polovina lidí s nižšími důchody, druhé polovině se růst penze zpomalí. Každý důchodce dostane minimálně 540 korun plus zbytek podle zásluhové části penze. Státní pokladnu vyjde navýšení na zhruba 14,5 miliardy korun. Ppotřebné peníze chce vláda získat z Fondu národního majetku, do kterého v současnosti plynou zejména příjmy z dividend společnosti ČEZ.

Snížení zásluhovosti a problém pro rozpočet

Podle Hospodářské komory je novela s ohledem na fiskální důsledky nekoncepční a důsledkem jeho zavedení bude u důchodového systému ještě menší zásluhovost než nyní. Řešení vidí komora v přijetí skutečné penzijní reformy, uvedl její mluvčí Miroslav Diro.

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR ve své analýze napsal, že návrh povede k nivelizaci důchodů. Na malou zásluhovost penzí v Česku poukazoval už dřív i Ústavní soud.