Celkově činily loňské příjmy téměř 445,5 miliardy korun, výdaje pak 423,5 miliardy. Penzijní soustava skončila v plusu druhý rok za sebou, předtím byla od roku 2009 v deficitu.

„Tyto údaje ukazují, že rozpočty systémů sociálního zabezpečení jsou stabilní, a proto není třeba se obávat černých scénářů, jak se je někteří snaží malovat,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

„Samozřejmě musíme pracovat na dlouhodobé udržitelnosti těchto výsledků. Například v oblasti penzí jsem nedávno ustavila Komisi pro spravedlivé důchody, která má jako jeden z hlavních úkolů navrhnout takové kroky, které systém stabilizují v dlouhodobém horizontu,“ dodává.

Český stavení průmysl je na vzestupu - ilustrační foto
České stavebnictví loni výrazně přidalo na síle. Bytů je však stále nedostatek

Přebytek nemocenského pojištění se naopak postupně snižuje. Příjmy z odvodů rostou podle údajů zveřejněných MPSV mnohem pomaleji než výdaje. Za přebytky je dobrá kondice české ekonomiky, rekordní zaměstnanost a růst mezd.

V minulosti byl důchodový účet i v 50 miliardovém schodku

Ještě v roce 2017 výdaje převýšily příjmy o 16,3 miliardy korun. Nejvyšší byl deficit v letech 2012 a 2013, kdy se blížil 50 miliardám korun.

Loni se naopak citelně ztenčil přebytek nemocenského pojištění. Zůstalo v něm 630 milionů korun. V roce 2017 byla částka pětkrát vyšší, činila 3,19 miliardy. Výdaje rostou rychleji než příjmy. Loni k nemocenské či mateřské přibyla i otcovská a dlouhodobé ošetřovné.

Ilustrační foto
Češi dál utrácejí. Nekupují však už nová auta