Růst penzí přibrzdila na tři roky Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu. Od loňska tak dostávají senioři a seniorky přidáno o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace, ne o celou inflaci. Sobotkova vláda slíbila, že se k původnímu modelu vrátí o rok dřív, tedy už od příštího roku.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by se penze příští rok i přes návrat k původní valorizaci ale kvůli nízké inflaci zvýšily nejspíš v průměru jen o 50 či 70 korun. Novela proto počítá s průměrným přidáním o 205 korun. Ministryně uvedla, že částka má částečně kompenzovat to, že v minulých letech důchody rostly málo. Letos od ledna to bylo průměrně o 45 korun, loni o 137 korun. Zamýšlené přidání by mělo státní rozpočet vyjít asi na 7,1 miliardy korun.

Senátoři s novelou souhlasili. Z přítomných 44 zákonodárců bylo pro 43, jeden se zdržel. Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) v minulých letech reálné příjmy penzistů a penzistek klesly. „Senioři si svůj důchod odpracovali, odváděli prostředky," uvedla politička. Míní, že vyšší valorizace i přidání v příštím roce mohou přispět k nastartování ekonomiky, míní politička. Dodala, že se podpoří spotřeba, tedy i služby a výroba.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňska v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10.970 korun měsíčně.