Nižší důchod pro bývalé pohlaváry zajistí změna zákona o důchodovém pojištění, kterou v listopadu 2022 schválila Poslanecká sněmovna. Starobní důchody se zkrátí paušální částkou 300 korun za každý i jen započatý rok doby, po kterou dotyčná osoba zastávala post vysokého funkcionáře a těžila z přímé podpory tehdejšího režimu.

Stane se tak až více než 34 let po sametové revoluci. Má jít především o symbolický akt. „Je velmi důležité, aby se dostalo morální satisfakce těm, které minulý režim poškodil, neumožnil jim studovat, pracovat ve svém oboru nebo je dokonce potrestal odnětím svobody. Není možné, aby tehdejší prominenti i po letech finančně těžili z toho, že před listopadem podporovali totalitní režim,“ uvedl mimo jiné lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, jenž návrh předkládal.

Co říká o snížení důchodů komunistických prominentů historik Kamil Nedvědický. Přečtěte si rozhovor: 

Kamil Nedvědický
Seznam prominentů komunismu? Každé jméno jsme ověřili v archivech, říká historik

Podle ministerstva se již dříve takto vyrovnaly s totalitní minulostí státy jako Slovensko, Německo, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko nebo Polsko.

Komunističtí funkcionáři před rokem 1989 byli nadstandardně odměňováni, což se pak projevilo i na výměře jejich starobního důchodu. Změna zákona se týká členů nebo kandidátů ÚV KSČ, vedoucích tajemníků krajských, okresních nebo obvodních výborů KSČ, členů vlády před rokem 1989, předsedů národních výborů, plukovníků nebo generálů působících například u Státní bezpečnosti, Vojenské kontrarozvědky, Sboru národní bezpečnosti či u Pohraniční stráže, a také členů Hlavního štábu Lidových milicí.

„Je to pozdě, ale přece,“ reagoval na toto opatření František Stárek, zvaný Čuňas, významná osobnost Charty 77, undergroundu a samizdatu.


Nahrává se anketa ...

Za svou činnost Stárek za minulého režimu strávil několik let ve vězení, naposledy byl odsouzen v roce 1989. „Dlouhá léta jsme tu měli vlády, které měly pro bývalý režim a jeho prominenty pochopení, tak se tomu nelze moc divit, že je to až teď. Konečně máme vládu, která stojí jednoznačně na straně demokracie,“ uvedl také pro Deník.cz.

Vyšší důchody disidentům

Koncem prosince 2023 vláda schválila záruku starobního důchodu minimálně v průměrné výši pro účastníky odboje proti komunismu. Těmto lidem vznikne nárok na penzi po dosažení důchodového věku, a to i bez splnění podmínky potřebné doby důchodového pojištění.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) považuje nízké penze disidentů za historickou křivdu:

Hladovka před Úřadem vlády
Nízké penze disidentů? Historická křivda, míní ÚSTR. Chce je pomoci narovnat

V lednu 2024 vyšplhá výše průměrného důchodu přes dvacet tisíc korun. Od této částky budou také odvozeny vdovské a vdovecké důchody, a invalidní důchody pro invaliditu prvního a druhého stupně. „Tímto krokem konečně splácíme historický dluh společnosti. Máme povinnost uznat a přímo podpořit ty, kteří se statečně postavili za naši svobodu a obětovali za ni mimo jiné svůj osobní komfort a bezpečí,“ uvedl ministr Jurečka.

Podle něj se bude jednat o stovky osob. Účinnost zákona vláda navrhla prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.