První třídenní část mise OSART skončila v Dukovanech ve čtvrtek, další prověrky se budou provádět v červnu.
Mezinárodní misi OSART nařizuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Realizaci zajišťuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která sídlí ve Vídni. Mise se opakuje po deseti letech, uvedl Spilka.
První hodnocení: žádné výrazné chyby
První část prověrky se zaměřila na kontrolu výcviku personálu na trenažéru, který bude v červnu mimo provoz kvůli rekonstrukci. Odborníci se zajímali o organizaci výcviku, témata cvičení a také o průběh řešení simulovaných poruchových stavů. Spilka uvedl, že podle prvních hodnocení tato činnost nevykazovala žádné výrazné chyby. Přípravou a kvalifikací personálu dukovanské elektrárny se zahraniční experti budou zabývat i v červnu. Hlavní část mezinárodní mise začne 6. června a potrvá do 23. června.
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová ve čtvrtek podala vládě zprávu o jaderné krizi v Japonsku, kde rozsáhlé zemětřesení a vlna cunami způsobily výbuchy v elektrárně Fukušima a únik radiace do ovzduší. Situace v oblasti podle Drábové zůstává vážná, nemůže však ohrozit obyvatele v České republice.
Dukovanská elektrárna je v provozu přes čtvrt století. Zatím stále drží postavení největšího domácího zdroje elektřiny. Loni do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V tomto roce se v Dukovanech plánuje výroba 14,322 TWh elektřiny.
U českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany není důvod k obavám o jejich bezpečnost. Po čtvrtečním jednání vlády to prohlásil premiér Petr Nečas. Chod českých jaderných zařízení je podle něj standardní a bezpečný a žádné odstávky v souvislosti s událostmi v Japonsku nejsou plánovány. Premiér rovněž zdůraznil, že vláda nadále počítá s dostavbou Temelína.
K jaderné problematice je podle Nečase nezbytné přistupovat racionálně a pečlivě analyzovat všechny souvislosti. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová dnes vládě podala zprávu o jaderné krizi v Japonsku, kde rozsáhlé zemětřesení a vlna cunami způsobily výbuchy v elektrárně Fukušima 1 a únik radiace do ovzduší. Situace v oblasti podle Drábové zůstává vážná, nemůže však ohrozit obyvatele v České republice. Vzdálenost mezi Českem a Japonskem je natolik velká, že žádná ochranná opatření proti radiaci z tamní elektrárny nejsou nutná, uvedla šéfka SÚJB.
Česká republika kvůli jaderné krizi v Japonsku v žádném případě neplánuje odstavit své jaderné elektrárny, zdůraznil Nečas. „Z jaderných elektráren produkujeme jednu třetinu energie, odstavení by znamenalo ekonomický kolaps České republiky. Nedovedu si to vůbec představit… Naopak nadále počítáme s dostavbou Temelína,“ řekl premiér.
České jaderné elektrárny podle Drábové prokázaly v minulosti vysokou úroveň bezpečnostních opatření v mezinárodních testech. „V jaderných elektrárnách se navíc neustále pracuje na posilování bezpečnostních opatření,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Havárie ve Fukušimě bude podle Drábové zdrojem poučení pro zvýšení bezpečnosti v českých a dalších světových elektrárnách.
Ekologické organizace včetně Greenpeace ČR poslaly dnes předsedovi vlády otevřený dopis, ve kterém vyzývají vládu k provedení zátěžových testů jaderných elektráren, jak navrhli zástupci EU tento týden na schůzce o jaderné bezpečnosti. Ekologové také chtějí, aby vláda nově analyzovala budoucnost tuzemské jaderné energetiky.
Kocourek sdělil, že Česko je připraveno vystavit elektrárny novým zátěžovým testům. „Bezpečnost našich jaderných zařízení byla pro nás vždy prioritou číslo jedna,“ dodal. Zároveň připustil, že rozhodnutí Německa dočasně odstavit některé své jaderné bloky se promítne do cen elektřiny na trhu. Dlouhodobý vývoj cen ale nelze podle něj zatím předvídat. „Přesný plán německé vlády zatím neznáme, takže těžko říct, co to bude znamenat,“ řekl.
Čtěte také: Bavoři opět usilují o odstavení Temelína