Zrychlení stavebi zdlouhavých jednání s úřady, která jim často předcházejí. Zejména tím by stavebníkům měla usnadnit život novela stavebního zákona, kterou počátkem dubna schválili poslanci. Aby změny vstoupily v platnost chybí, aby je schválili i senátoři a zákon podepsal prezident.

Pivovar Primátor
Výroba piva roste. Se spotřebou Čechům pomáhají přistěhovalci a turisté

„Pracovali jsme na ní s mnoha odborníky, aby měla co nejširší praktické dopady. Občanům a firmám tak v mnohém usnadní život, což byl jeden z našich hlavních cílů," komentovala změny ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Na usnadnění podmínek pro stavby přitom netrpělivě čekají jak mnohá městaa obce, tak i jejich obyvatelé či firmy. Ti všichni potřebují stavět. Nejde přitom pouze o stavební zákon samotný, na jeho novelu totiž navazuje změna více než čtyř desítek dalších souvisejících zákonů.

Chudoba. Ilustrační foto.
Přes milion Čechů žilo pod hranicí příjmové chudoby

„Každý mu rozumí nebo alespoň ví, jak by měl vypadat, protože něco stavěl nebo stavět chce," říkáo vztahu veřejnosti ke stavebnímu zákonu s dávkou nadsázky náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová, která změny připravovala. Pokud schvalovací proces bude pokračovat tak, jak by si tvůrci novely přáli, mohly by změny vstoupit v platnost na jaře příštího roku.

„Novela stavebního zákona přinese bezpochyby zkrácení procesu, který bude muset stavebník před zahájením stavby absolvovat," souhlasí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Koncept Ježek
Dřevostavba, které stačí 9000 Kč ročně na energie