Komunisté chtějí k těžbě lithia ještě do voleb mimořádnou schůzi Sněmovny, ANO její svolání podpoří.

Lithium, které se využívá při výrobě baterií, by měl podle Babiše těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma. ČR se v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl. Šéf ANO kvůli memorandu ostře kritizuje ČSSD. "Je naprosto skandální, co ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy," uvedl.

Podle volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka si Babiš nezjistil fakta a ukazuje, že je typickým prototypem "politického plácala". Povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 pod vedením ministra za ODS a ministr Brabec z ANO ho letos poměrně v tichosti prodloužil, řekl Zaorálek. Pokud Babiš hovoří o krádeži, podílel se tak na ní také Brabec, dodal. Na souhlas MŽP s průzkumem poukázal na Twitteru také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek: Nikdo si netroufne měnit politickou orientaci, ani Babiš

Brabec oponuje, že ministerstvo životního prostředí soukromé firmě povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR prodloužit muselo ze zákona. "Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní," řekl ministr.

Podle Brabce by jeho ministerstvo nemohlo licenci udělit jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které také mohlo dění kolem případné těžby lithia ovlivnit změnou surovinové politiky.

"Je to úplný nesmysl. Ten, kdo vydává souhlas s průzkumem dobývacího prostoru, je ministerstvo životního prostředí," reagoval Havlíček. Představitelé ANO by si podle něj měli pročíst geologický a horní zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo memorandem souhlas investora s tím, aby do projektu mohl vstoupit stát, dodal Havlíček. Ve čtvrtek uvedl, že memorandum nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby.

Tomio Okamura
Průzkumy nás podhodnocují. Chceme dosáhnout deseti procent, říká Okamura

Podle Zaorálka Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR. "Tedy dohodnul se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v Česku a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát," řekl ministr zahraničí.

Ke svolání mimořádné schůze Sněmovny je potřeba 40 podpisů poslanců, komunisté jich mají 33. Podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika bude žádost o svolání schůze o těžbě lithia k dispozici k podpisu do pondělního odpoledne. Pondělí je podle něho posledním možným dnem pro její doručení předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Dokument podepsali i někteří poslanci sociální demokracie a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, uvedl Kováčik. ANO podle Babiše svolání schůze podpoří a bude se premiéra Sobotky i ministra Havlíčka ptát, jak je možné, že dokument byl podepsán bez veřejné i odborné diskuse a projednání ve Sněmovně a na vládě. Zaorálkovi případné projednání ve Sněmovně nevadí. Uvítá každé fórum, kde bude moci Babišova tvrzení vyvrátit, řekl.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Pavel Kováčik.
Komunisté chtějí do voleb jednat o lithiu. Kováčik: Nepatří do cizích rukou