Hlavním problémem českých podniků nadále zůstává nedostatek zaměstnanců, zápasí s ním více než čtvrtina. Většina z nich očekává, že v následujících třech měsících jejich výroba poroste nižším tempem než dosud. I proto podnikatelská důvěra klesla na nejnižší hodnotu od června 2017.

„V průběhu loňského druhého pololetí se zhoršilo vnější klima, tedy zeslábl hospodářský růst v eurozóně, a i v tuzemské ekonomice je zřejmé, že období nejsilnějšího růstu již máme za sebou,“ vyjmenoval hlavní příčiny Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE. Předpověděl, že podnikatelská důvěra se může snižovat i v nadcházejích měsících, protože je nadále poměrně vysoká.

Stavebnictví dobrá nálada neopouští

Ostrovem optimismu zůstávají stavební firmy a spotřebitelé. Zatímco spotřebitelé věří tuzemskému hospodářství stejně jako v prosinci, indikátor důvěry stavebníků se dokonce meziměsíčně zvýšil o 2,5 bodu na hodnotu 108,4. Navzdory tomu, že je ještě více než jiné sektory trápí nedostatek lidí, očekávají, že letos získají více zakázek než vloni.

„Vzhledem ke zpomalení růstu české ekonomiky se nemůže důvěra věčně zlepšovat ani v tomto odvětví,“ uvedl Jáč s tím, že ke zlomu dojde nejspíš už v průběhu letošního roku. Role tahouna domácí ekonomiky tak připadne především domácnostem, kterým utěšeně rostou disponibilní příjmy.