"Pomůže to posunout misky vah na stranu Blu-ray, to je jasné," řekl prezident výzkumné společnosti The Envisioneering Group Richard Doherty. Blockbuster začal koncem loňského roku půjčovat filmy ve formátech Blu-ray i HD DVD v 250 půjčovnách a zjistil, že zákazníci dávají ve více než 70 procentech případů přednost technologii Blu-ray. Firma od příštího měsíce rozšíří nabídku DVD nové generace na 1 450 videopůjčoven, ale pouze prostřednictvím formátu Blu-ray.

"Spotřebitelé nám posílají zprávu. Nemohu ignorovat to, co vidím," řekl viceprezident společnosti Blockbuster Matthew Smith. Firma bude nadále nabízet tituly ve formátu HD DVD v původních 250 půjčovnách a na internetu. K rozhodnutí nerozšiřovat nabídku HD DVD podle Smithe velkou měrou přispěla skutečnost, že filmová studia vydávají více titulů ve formátu Blu-ray. Ten lze navíc přehrávat na herních konzolách PlayStation 3 společnosti Sony, což představuje další výhodu v boji s HD DVD.

Organizace North American HD DVD Promotional Group, která se zabývá podporou formátu HD DVD, uvedla, že rozhodnutí společnosti Blockbuster je krátkozraké a zkreslené úspěchem filmů vydaných ve formátu Blu-ray v prvním čtvrtletí.

Jádrem obou konkurenčních formátů je modrý laser, který má kratší vlnovou délku než červený laser, používaný v současných DVD zařízeních. Nová technologie umožňuje ukládat data na discích ve větší hustotě a tím ve větším množství, což je nutné pro digitální uchování videozáznamů s vysokým rozlišením. Podobný souboj technologií se odehrál i v 80. letech při nástupu videa, kdy nad technicky mírně dokonalejším formátem Betamax zvítězil formát VHS.