Evropský parlament původně navrhoval přísnější verzi, jež by podle Sehnalové přinesla úplný zákaz zboží dvojí kvality, kdy se pod stejným názvem produktu od jednoho výrobce v různých zemích prodává výrobek s odlišným složením. Obvykle kvalitnější na západě Evropy a horší na východě. Do hry však vstoupili ministři průmyslu a obchodu členských zemí spolu s Evropskou komisí.

Ilustrační foto
Test levných lahůdek: Německé výrobky porazily českou produkci na hlavu

Nyní je podle Sehnalové návrh „rozmělněný a bezzubý“. „V podstatě dvojí kvalitu legalizuje tím, že v textu je otevřený seznam legitimních důvodů, proč by měla být přípustná,“ řekla Deníku Sehnalová.

Evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová doufá, že změna projde.

„Text směrnice říká, že se předpokládá stejné složení pod stejnou značkou, a pokud v něm jsou výrazné rozdíly, potom musí být opodstatněné a doložené,“ uvedla. „Lobbing ze strany výrobců a některých zemí je velmi silný, proto považuji tenhle výsledek, pokud to projde, za veliký úspěch,“ řekla Jourová.

Potraviny.
Konec dvojí kvalitě potravin se blíží. Evropská komise návrh posvětila

„Ještě před dvěma lety se ta věc považovala za pseudotéma, které vůbec neexistuje,“ připomněla. Jourová nyní organizuje řadu šetření, které výrobky jsou kvalitní, a které nejsou.

Podle eurokomisařky se prokazují výrazné rozdíly v kvalitě výrobků zakoupených v různých zemích asi u 30 procent vzorků. Jako příklad uvedla rybí prsty. V Německu a Rakousku mají nařízený objem masa nejméně 60 procent, v jiných zemích ovšem může být méně než poloviční.

VEPŘOVÉ, NEBO SEPARÁT?

Testování výrobků dlouhodobě prokazují, že jde o rozšířenou praktiku, která spotřebitele rozčiluje plným právem. Ze staršího testu například vyplynulo, že stejná konzerva téže firmy v Česku obsahuje drůbeží separát, má v Německu vepřové maso, navíc jen za poloviční cenu.

Neobstojí ani argument o různých chuťových preferencích v různých zemích. „Pochybuji, že někdo prokáže, že spotřebitelé chtějí mít méně masa v masové plechovce a žádné ovoce v ovocném jogurtu,“ uvedla Jourová.

„Tím, že se to schválilo tímto způsobem, nezmizí dvojí kvalita,“ dodala Sehnalová. V Bruselu se podle ní po květnových volbách budou muset k tématu vrátit.

Olga Sehnalová (ČSSD)
ČSSD v EU chrání kvalitu potravin. Do Eurovoleb vyráží se Sehnalovou a Pocem