ECB dnes na týden zvýšila limit půjček z nouzového programu ELA o 900 milionů eur, tedy zhruba o procento. Dosud limit činil asi 90 miliard eur (2,44 bilionu Kč), napsala agentura DPA.

Draghi upozornil, že zvýšení limitu plně odpovídá požadavku řecké centrální banky. Dodal, že ECB nadále vychází z předpokladu, že Řecko je a bude členem eurozóny. Řecká dluhová krize nicméně podle něj prokázala křehkost eurozóny a potřebu větší integrace v rámci tohoto uskupení.

Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu koncem června přiměla Atény k jejich uzavření. Tento týden se však Řecko předběžně dohodlo s eurozónou na novém záchranném programu a podle Draghiho opět nastaly podmínky umožňující zvýšení nouzového financování řeckých bank.

Limit 60 eur

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, pro tyto výběry však byl stanoven denní limit 60 eur (zhruba 1600 Kč) na jeden účet. Podle Draghiho je těžké odhadnout, kdy by mohla být omezení pohybu kapitálu v Řecku zrušena.

Náměstek řeckého ministra financí Mardas mezitím v řecké veřejnoprávní televizní stanici ERT prohlásil, že banky se v Řecku znovu otevřou v pondělí. „Od pondělí budou občané moci chodit k přepážkám a provádět všechny operace," uvedl podle agentury AFP. Upozornil, že výběry zůstanou omezené na nejvýše 60 eur denně. Vláda ale podle něj uvažuje o tom, že lidem umožní sloučit výběry za několik dní do jednoho.

„Když si někdo nebude chtít vybrat 60 eur v pondělí a bude si je chtít vybrat například v úterý, bude si moci vyzvednou 120 eur, nebo 180 eur ve středu," uvedl Mardas podle agentury Reuters. „Toto je návrh, který procházíme, a domníváme se, že to je technicky možné," dodal také.

Schválené reformy

Řecký parlament v noci na dnešek schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Tříletý program v objemu až 86 miliard eur má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Než bude program připraven, potřebuje Řecko překlenovací půjčku. Ta by měla pocházet ze staršího záchranného fondu, za který ručí všechny členské země Evropské unie, tedy i Česká republika. Řecko nyní potřebuje peníze mimo jiné k tomu, aby v pondělí dokázalo ECB uhradit dlužnou splátku 4,2 miliardy eur, napsala agentura AP.