Konference se týkala především trhu práce, vlivu hospodářských politik na ekonomický růst a také tzv. "evidence-based policy," tedy rozhodování založeném na velmi kvalitních datech a analýzách. Účastníci se shodli, že vlády by při sestavování svých hospodářských politik neměly tato data ignorovat nebo podceňovat.

"Vlastně oslavujeme to, jak se v západních zemích vyvinula aplikace ekonomie do hospodářské politiky, kdy vlády čím dále více využívají velice kvalitní ekonomický výzkum a ekonometrický výzkum na základě dat, statistik, analýz, a vytvářejí hospodářskou a sociální politiku takovou, aby měla co největší pozitivní dopad na ekonomický blahobyt země s co nejmenšími negativními důsledky," řekl Švejnar. Jak dodal, je to právě institut CERGE-EI, který takové studie dělá a ministerstva je začínají využívat. Týkají se mimo jiné penzí a penzijních reforem, minimálních mezd nebo daní.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) na konferenci uvedla, že v ideálním světě by se politici rozhodovali na základě dat a důkazů, ale často tomu podle ní není. Posteskla si však, že informační systém jejího ministerstva neumožňuje často potřebná data získat. Na konferenci měl původně vystoupit i ministr financí Andrej Babiš (ANO), ale z účasti se omluvil.

Fenomén Uber

O novinkách na trhu práce hovořil i bývalý předseda ekonomických poradců prezidenta Obamy Alan Krueger. Tématem jeho projevu byla "uberizace" amerického trhu, tedy fenomén související s úspěchy americké firmy Uber. Její aplikace umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo.

"Více pracovníků využívá ten samý model jako Uber, kdy používají web aby si našli krátkodobou práci," řekl Krueger. Podobně podle něj funguje víc firem, které nabízejí například péči o domácnost, hlídání dětí nebo opravy. Podotkl však, že v USA se to týká zatím jen velmi málo lidí, asi jen půl procenta pracujících. Domnívá se, že tradiční model zaměstnávání má výhody pro obě strany, pro firmy i zaměstnance, takže "uberizace" je spíš během na dlouhou trať.