Jak zamýšlené sjednocení snížených sazeb DPH hodnotíte?
Myslím si, že z hlediska transparentnosti je to víceméně v pořádku. Pokud by se mezi stávající sazbou 10 a 15 procent podařilo najít nějaký průnik v podobě sazby 13 nebo 14 procent, tak by to bylo daleko snazší i z důvodů daňové agendy a správy daní. Na druhou stranu je průměrná snížená sazba v Evropské unii nějakých 10 nebo 11 procent, takže s těmi 13 nebo 14 procenty bychom byli opravdu nad unijním průměrem. Nejsem si jist, jestli je to úplně sociálně vstřícné.

Některé potraviny včetně nealkoholických nápojů by po snížení sazby DPH zlevnily, naopak léky či kojenecká výživa by zdražily.
Vláda chce jednu nižší sazbu DPH. Zlevnilo by jídlo, zdražilo čepované pivo

Věříte tomu, že jde vládě skutečně jen o zjednodušení systému DPH?
Úplně si nemyslím, že ten přínos spočívá pouze ve ztransparentnění zdanění. Myslím si, že není úplně náhodou, že se toto téma otvírá v momentě, kdy se mají konsolidovat veřejné finance. DPH je suverénně nejvýznamnější daňový příjem, který má nejen Česká republika, ale jakákoliv země Evropské unie. Jinými slovy i relativně malý posun v sazbách znamená velmi výrazný přínos nebo naopak úbytek daňového výběru. Mám pocit, že to je součástí té hry: konsolidovat veřejné finance.

Které položky by podle vás měly být do budoucna ve snížené sazbě DPH?
Chápal bych, kdyby tato snaha znamenala podporu žádoucího chování a současně restrikci nežádoucího spotřebitelského chování. Dokážu si představit, že v té snížené sazbě budou v podstatě všechny položky, které nějakým způsobem přispějí k zelené energetické transformaci: tepelná čerpadla, solární panely, prostě všechny věci, které jsou spojeny s „čistou“ energií.

Co by naopak mělo být zdaněno více?
Na druhou stranu by ve vyšší sazbě mohla být fosilní paliva a věci, které s nimi jsou spojené. A také ty spojené s nezdravým životním stylem: tučná jídla, sladké nápoje, které vyvolávají potřebu následného léčení. Myslím si ale, že pouhé sloučení těch dvou sazeb samo o sobě bez toho, že se detailně prozkoumají položky spotřebitelského koše, kterých se to týká, je v tomto ohledu málo. Když už se do tak citlivého tématu začíná „vrtat“, tak by výsledek měl být daleko důslednější, než pouze změnit daňové sazby.