Vidíte na vládních reformních plánech alespoň něco dobrého?
Já bych ani o reformě nemluvil. To by bylo až v případě, kdyby se ukázalo, že to do systému vážně přináší něco nového. Źe budeme chodit o pár měsíců nebo let později do důchodu, není reforma, to je jen parametrická změna.

Jako reformu bych chápal, kdybychom třeba zavedli nějaký účet, kde by se sledovaly všechny sociální výdaje. To znamená nejenom důchod, ale i jaké čerpáte další dávky, k tomu se dá přidat zdravotní karta, aby se přesně vědělo, kolik za vás utratili ve zdravotnictví, a co jste neutratili, to by vám bylo vráceno. To by byla reforma.

Deník přináší odpovědi na nejdůležitější aktuální otázky spojené s tématem penzí:

Od začátku letošního roku se mění způsob valorizace důchodů. To však není jediná změna. Čechy čeká hned několik novinek ohledně penzí. Jaké to jsou? Deník připravil podrobný přehled
Důchody od ledna 2024: O kolik se zvýší penze, změny u spoření, co důchodový věk

Nic pozitivního tedy změny nepřinášejí?
Kromě miliardy drobných posunů, které systém vůbec nemění, je tam jedna novinka, která se v zásadě dá chválit, a sice dlouhodobý investiční produkt (DIP). I na tom by ale šlo leccos zlepšit.

Čekal bych, že si sám řeknu, jaká bude moje investice, třeba když si budu investovat do nájemního bytu a až půjdu do důchodu, tak se mi započte, že jsem do něj celou dobu investoval a pronajímal ho. Nicméně se ukázalo, že se počítá jenom s vybranými produkty, které budou schválené.

Co je na tom špatně?
Rozhoduje o tom nějaký úředník, i když já chci třeba investovat jinak. Myslel jsem si, že DIP dá všem svobodu, jak budou investovat, ale i z toho jsem nakonec zklamaný. Nakonec se ukazuje, že nás to zase tlačí do nějakých fondů. A fondy tady už dneska přece máme. Já si takhle důchodovou reformu nepředstavuji. Jinými slovy - očekávám, že důchodovou reformu bude muset vyřešit až příští vláda.

Obvykle ale v úpravách důchodového systému nová vláda jenom zruší opatření zavedená tou předchozí…
Je pravda, že lidé nemohou tušit, jestli to příští vláda celé „nerozkope“ a neudělá to úplně jinak. Já si myslím, že každá důchodová reforma se má dělat tak, že se koalice sejde s opozicí a celé to vymyslí, a neudělá se to stylem: Opozice nám neodpovídá, tak my na ni kašleme, ono to nějak půjde. Ale takhle to nejde, na to jsou vždycky potřeba dva.

U nás se už vžil takový nešvar, že vláda si myslí, že její změna stačí. Výsledkem jsou ale permanentní změny, které vedou k nedůvěře v systém a k tomu, že lidi si spoří nějak jinak. Přitom když je lidem třeba padesát, měli by vědět, kdy půjdou do důchodu, a ne zůstat v nejistotě, jako je tomu dnes.

Mít v dokladech nepořádek se nevyplácí. Obzvlášť, když jdete žádat o důchod:

Kdo dokáže žádost o důchod vyřešit pohodlným způsobem z domova a potřebné doklady dodat přes internet, ušetří práci pracovníkům sociálky a sobě zase čekání a starosti
Jak nepřijít v důchodu o peníze? Mít doklady, radí úředníci po kauze Vondráčková

Dá se zamezit tomu, aby politici preferovali aktuální důchodce na úkor těch budoucích?
Já si myslím, že z logiky věci budou vždycky politici preferovat to, aby systém byl nastaven pro stávající důchodce a ti je volili. Lidé, kterým je padesát, dneska důchod jako prioritu nemají, protože nevědí, jestli vůbec nějaký budou mít. Já si myslím, že většina lidí nedůvěřuje státu a není si jista, že až přijde jejich důchodový věk, něco v té době dostanou. Takže se snaží nějakým způsobem zařídit sami. Proto všechny vlády budou preferovat tu stávající voličskou základnu, kterou mají, tedy aktuální důchodce.

Jak hodnotíte nynější zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu rok poté, co úředníci naopak sami lidem doporučovali, aby odcházeli do předčasného důchodu rychleji?
Samozřejmě to není fér. Ukazuje se na tom ten amatérismus, že si vláda neuměla spočítat, na kolik to vyjde, což je absolutně nepochopitelné. Ale teď musí za každou cenu šetřit, takže teď to pro změnu pro mnoho lidí nepůjde vůbec. Nicméně z mého pohledu je předčasný důchod velmi složité téma, já vlastně nevidím důvod, proč by se mělo do předčasného důchodu odcházet.

Od prosince lze žádost o důchod pohodlně online z pohodlí domova:

Od prosince budou senioři, kteří si rozumí s moderními technologiemi, moci podat žádost o důchod pohodlně online ze svého domova
Důchod si lidé vyřídí i z obýváku. Kdy startují online žádosti, jak postupovat

Proč by lidé neměli do předčasného důchodu odcházet?
Jde o to, jestli máte naspořeno, nebo nemáte. Pokud nemáte, kam byste chodili? Já si myslím, že to je nefér. Proč by měl někdo chodit do důchodu dřív? A to i když měl povolání, které se nedá vykonávat do vyššího věku. Ve světě to normálně funguje tak, že si najdete nějakou jinou práci. Takovou, na kterou stačíte. S tím se přece musí počítat. Já jsem v tomhle přísný.