„Hyperinflace naprosto ochromí ekonomický systém. Odstraší potenciální investory, ničí místní trh a likviduje úspory. Dlouhodobě tak zabraňuje ekonomickému růstu,“ vysvětluje pro CNBC ekonom Francesco Filia. 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Venezuelský režim provádí čistky v armádě. Zatčeno bylo patnáct důstojníků

Situaci podle odborníků způsobila špatná politika vlády. Tamní ekonomika je z většiny závislá na vývozu ropy, který tvoří 90 procent exportu, a díky němuž země v minulosti zbohatla. Říká se dokonce, že má největší prokázané zásoby ropy na světě. 

Pokles cen ropy v roce 2014 a nečinnost režimu prezidenta Nicolase Madura uvrhly zemi do spirály upadajícího importu a s ním souvisejícího růstu cen. Maduro namísto nepopulárních opatření a snižování výdajů přikázal tisknout více peněz, čímž přispěl k dalšímu urychlení inflace.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Organizace amerických států se chystá pozastavit Venezuele členství

Zemi také trápí mezinárodní sankce. Spojené státy zakázaly obchod s Venezuelskou vládou a státní ropnou společností, protože podle nich podporuje režim, který americká vláda označuje za diktátorský.

Podle ekonomů je poměrně jisté, že venezuelská krize neskončí během několika měsíců. Potrvá spíše několik let. „Předpokládáme, že vláda bude i nadále řešit situaci vydáváním dalších a dalších bankovek, což inflaci znovu posílí,“ uvedli zástupci MMF.

Lidé v reakci na ekonomickou krizi zemi hromadně opouští. Podle údajů Organizace spojených národů (OSN) z května letošního roku z třicetimilionové Venezuely od roku 2014 odešlo více než milion a půl obyvatel. To ovšem ekonomické situaci rovněž neprospívá. Kromě takzvaného odlivu mozků začíná země pociťovat i nedostatek pracovních sil.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Madurovi odpůrci byli propuštěni z vězení, oznámila Venezuela