Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l.

"Cena ropy Brent poklesla na 105 dolarů (asi 2435 Kč) za barel, což je prakticky stejná úroveň, jako na počátku dubna. Velkoobchodní ceny pohonných hmot klesají jenom velmi pomalu. Pro řidiče je nepříznivé i oslabování české koruny vůči americkému dolaru. V nejbližších dvou týdnech očekáváme stagnaci cen pohonných hmot na současné úrovni," řekl dnes ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než před rokem. Za benzin platí motoristé téměř o 11 korun víc a za naftu zhruba o 15 korun víc. Vláda v reakci na prudký růst cen pohonných hmot schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr a další návrhy, které směřují k omezení růstu cen pohonných hmot.

Vládní návrhy projedná Senát 

Změna zákonů počítá hlavně se zrušením povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot, výrazně omezuje okruh vozidel, která podléhají silniční daní a také snižuje daně zaměstnancům, kteří k soukromým účelům využívají služební nízkoemisní vozidlo. Vládní návrhy schválila tento týden Sněmovna, k projednání je dostane Senát.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 42,21 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 44,34 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 43,27 koruny. Nafta se tam tankuje za 45,57 Kč za litr.