Na novém webu Opravárny zákazník jednoduše najde vhodného opraváře či servis, stačí zadat kategorii výrobku, popis, lokalitu a web mu za drobnou částku 49 korun automaticky po celý měsíc bude dle jeho bydliště nabízet nejbližší opraváře v okolí, kteří mu daný výrobek mohou opravit. Zákazník si z nich vybere na základě hodnocení a nabídnuté ceny. Nově může také rozšířit oblast hledání.

Podle aktualizovaného průzkumu více než šesti tisíc zakázek, které už prošly původním webem www.opravarna.cz lze nyní jen zhruba polovina výrobků. Druhá půlka je konstruována tak, že se opravit nedají, nebo se jejich oprava nevyplatí. 

Ilustrační foto.
Startuje nový trh bez igelitek. Mléko vám dají do vlastní lahve

„Na jednu stranu se to zdá málo, na druhou stranu to ale představuje statisíce či miliony výrobků, které každoročně lidé vyhodí, ale přitom by mohli ještě dále sloužit, jen nemají možnost je nechat opravit. Klasické servisy zanikají, nebo už řadu výrobků neopravují. Naši opraváři a servisy si alespoň s polovinou z nich poradí a vrátí jim život,“ komentuje průzkum koordinátor projektu Opravárna Jan Charvát.

Značit opravitelnost chce i EU


Výrobky budou možná značeny dle opravitelnosti, podobně jako například u energetické náročnosti spotřebičů. Alespoň je to v jednání EU, která vyhlásila boj za lepší opravitelnost výrobků a přechod na cirkulární ekonomiku bez zbytečného odpadu.

Stejným směrem se ubírá i Ministerstvo životního prostředí, které z evropských i národních peněz podporuje prevenci vzniku odpadu.

Popeláři v New Yorku.
Nejvíce odpadu produkují Newyorčané. Japonci ze skládky budují ostrov

Ministerstvo už dlouhou dobu razí heslo: „Nejlepší je odpad, který vůbec nevznikne“. Web Opravárna ho pomáhá uvádět do praxe.

„Právě opětovné využití výrobků nebo prodloužení jejich životnosti splňuje obě podmínky. A to je také podle mého i hlavním přínosem a cílem služby Opravárna“, říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nejlépe jdou opravit mobily

Z dřívější analýzy Opravárny vychází, že nejlépe opravitelné jsou mobilní telefony, u kterých je nejčastější závadou prasklé sklíčko.

Jejich výměna už ale dnes kvůli miniaturizaci elektroniky vyžaduje řadu zkušeností a potřebné vybavení, kterými většinou disponují odborné servisy. Na webu Opravárna je jich zatím zaregistrováno zhruba 200 a rychle přibývají.

Se starším elektrem, jako jsou vysavače, kuchyňské spotřebiče či remosky, si zase hravě poradí zaregistrovaní hobby opraváři. Servisy a hobby opraváři nově neplatí žádnou provizi za zprostředkování zakázky, registrace je také zdarma.

Jakub Ševčík z Dubí na Teplicku stanul před Krajským soudem v Ústí nad Labem
Mladík z Dubí zasadil své babičce 99 ran nožem

Problém je spíše s novou elektronikou, zejména tou levnější z Číny. Výrobci ji často bohužel vyrábí nekvalitně zcela záměrně, což dokládá i řada studií. Do výrobků úmyslně vkládají takzvaná „kazítka“, tedy mechanismy, jak výrobek těsně po uplynutí záruční doby poslat rovnou na skládku a zákazníka donutit koupit nový.


„Výrobci například své produkty dělají z jednoho kusu plastu, který nejde rozložit, místo šroubů používají nýty, úmyslně nedodávají náhradní díly, baterky u notebooků pevně spojují s přístrojem a podobně. Naši opraváři se setkali například i s tiskárnou, která měla softwarem přesně definovaný počet vytisknutých stránek, a poté se rozbila,“ vyjmenovává Charvát.

Ilustrační foto
Malé přestupky, velké havárie. Jaké jsou nejčastější chyby řidičů?

Tuto praxi potvrzuje i ředitel Sdružení českých spotřebitelů (SČS) Viktor Vodička, podle kterého není řešení tohoto problému jednoduché.

„Zákazníci by měli dobře vybírat, co kupují. Nejlevnější toustovač no name značky je možná předurčen k rychlé zkáze, ale tento problém se bohužel nevyhýbá ani výrobcům dražších výrobků a zavedených značek poté, co jim uplyne záruka,“ říká Vodička.

Do nákupu se tak podle něj vyplatí investovat více času a porovnávat, jak jednotliví výrobci přistupují k opravitelnosti anebo obecně k životnosti svých výrobků, které spotřebitelům na trhu nabízí.

Pro zájemce spustilo SČS i nové stránky www.zivotnost-plus.cz , kam se lidé mohou obracet se svými podněty v reakci na zboží, u kterého výrobce deklaruje jeho životnost a mohou zde sdělit své zkušenosti s výrobky. SČS nabízí spotřebitelům i celou škálu dalšího poradenství, včetně pomoci při vyřizování reklamací.

Aun Schan Su Ťij
Barmská vůdkyně chce prošetřit úprk Rohingů, viníky násilností potrestá

„Prostě dáme spotřebiteli konkrétní data o tom, které výrobky a značky opravit lze a které jsou vyráběny nekvalitně. Je jen na něm, co si vybere. Věříme, že se spotřebitelé v ČR nenechají nadále okrádat a vytvoří na výrobce a dovozce tlak, aby začali produkovat kvalitní výrobky za rozumné ceny,“ dodává Charvát.

Například ve Francii byl schválen zákon, který takové nepoctivé jednání výrobců postihuje vysokou pokutou, a dokonce i vězením.

Ilustrační foto
Život potápěče pomohl zachránit operátor linky 112