"Nezaměstnanost v České republice neroste tak skokově, jsou to stále slušná čísla, máme stále jednu z nejlepších zaměstnaností v Evropě," řekla Maláčová. Procentní míru nezaměstnanosti oznámila už ve čtvrtek ve Sněmovně. Zaměstnavatelé podle ní nepropouštějí tolik, kolik se očekávalo, díky státní pomoci. Vláda zavedla programy podpory pro podniky, na něž dolehla opatření zavedená proti šíření nového typu koronaviru.

Nejvíc nových uchazečů o práci bylo z oborů služeb, stravovaní, obchodu, hotelnictví a dopravy. Úřadu práce se hlásili také pracovníci z agentur, uvedla Maláčová. Do evidence úřadů práce se ke konci května nově přihlásilo téměř 38 400 uchazečů o zaměstnání, zároveň z ní odešlo téměř 26 300 lidí.

Sklizeň - Ilustrační foto.
Deště daly zemědělcům naději hojnější úrody. Vody je ale stále málo

Do evidence úřadů práce se ke konci května nově přihlásilo téměř 38.400 uchazečů o zaměstnání, zároveň z ní odešlo téměř 26.300 lidí. "I když letos v květnu, na rozdíl od předchozích let, nezaměstnanost vzrostla, nejedná se o nárůst nijak razantní. Bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících, ale bude stále spíše pozvolný," shrnul ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

Podle Maláčové budou čísla o nezaměstnanosti za červen zlomová, protože někteří lidé zůstávají na ošetřovném poté, co dostali výpověď. Ošetřovné na děti, které kvůli koronaviru nenavštěvují školu, je možné čerpat právě do konce června. "Také máme indikace o tom, že běží výpovědi v četných firmách," dodala. Zároveň jsou ale požadavky na sezonní zaměstnance, což bude působit proti růstu nezaměstnanosti. Další rozhodující čísla podle Maláčové budou v září, až se všichni z dovolených vrátí do práce.

Nejnižší míra nezaměstnanosti

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v květnu v Pardubickém kraji, konkrétně 2,6 procenta. Naproti tomu v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 5,3 procenta obyvatel. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v květnu 63 ze 77 okresů. Růst byl nejvýraznější na Chebsku o 17,1 procenta, na Karlovarsku o 14,8 procenta a Mladoboleslavsku o 14,5 procenta. O 6,1 procenta klesla nezaměstnanost na Jesenicku, snížila se třeba i na Svitavsku, Třebíčsku a Chrudimsku. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Karvinsku 7,8 procenta, nejnižší na Rychnovsku 1,8 procenta.

Ministryně financí Alena Schillerová
Schodek rozpočtu by se mohl přiblížit k 500 miliardám, připustila Schillerová

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru nadále 0,8 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o stavební a montážní dělníky a pomocníky ve výrobě, uklízeče, řidiče vysokozdvižných vozíků a nákladních aut, kuchaře, zedníky nebo svářeče. Pro více než 71 procent volných míst stačí základní či nižší vzdělání. Firmám podle úřadu práce dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v květnu 42,2 roku. Mezi evidovanými bylo 89.644 lidí nad 50 let, což je více než třetina všech nezaměstnaných. Téměř pětina nezaměstnaných je bez práce víc než rok.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 96.914 lidí, tedy téměř 37 procent všech uchazečů vedených v evidenci. V průměru to bylo 8649 Kč.