„V roce 2018 očekáváme zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 2,9 procenta,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Klíčovými předpoklady jsou podle něj růst v eurozóně o 1,6 procenta, pokračující zvyšování úrokových sazeb a mírně negativní vliv fiskální politiky.

České hospodářství se i nadále bude potýkat s nedostatkem zaměstnanců. Aktuálně je v Česku více volných pracovních míst než dostupných pracovních sil, které by skutečně hledaly zaměstnání. Zesílí proto tlak na rychlejší a výraznější růst platů.

Ilustrační foto.
Cestovním kancelářím se vloni dařilo, v letě prodaly o 15 procent zájezdů více

Z analýzy Deloitte také vyplývá, že se trh práce a také realit přehřívá. Česká národní banka proto bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Klíčová repo sazba by se mohla v průběhu roku 2018 zvýšit ze současných 0,5 až na 1,75 procent.

Stejně jako loni budou mít i v roce 2018 vliv na zvyšování cen sílící domácí poptávka a mzdová inflace. Ke slovu by se nicméně měl dostat další důležitý faktor – posilování kurzu koruny, které snižuje ceny dováženého zboží. Pokud se zklidní ceny potravin a nepřijde nějaký nákladový cenový šok, měla by inflace postupně klesat. Po většinu roku 2018 by se měla pohybovat pod dvěma procenty.

Vláda by sice podle návrhu státního rozpočtu měla v roce 2018 hospodařit s deficitem, přebytky v rozpočtech krajů a obcí by ale měly převážit a celkový schodek vládního sektoru by mělo dosáhnout 0,9 procenta HDP. Dluh státu by měl pokračovat v sestupné tendenci a na konci roku by měl klesnout pod třetinu hrubého domácího produktu.

Ilustrační foto.
Bič na obchodníky. Nevyžádané e-maily by se díky GDPR měly stát minulostí