Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru, přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR.

V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory.

Tankování pohonných hmot - ilustrační foto
Zdražování pohonných hmot v Česku skončilo. Benzin je levnější než vloni

Dlouhý byl nominován zástupci okresních komor a společenstev. Delegáti vyberou také další členy představenstva a dozorčí rady.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů, sdružuje přes 16.000 členů organizovaných ve 124 svazech, asociacích, klastrech a řemeslných ceších. Podnikatelům je k dispozici v 73 městech po celé ČR.

Poptávka je nízká

Největším problémem zmrazené ekonomiky po jejím prudkém poklesu je nyní nízká poptávka, ovšem firmy propouštějí méně, než se čekalo. Platební morálka se mírně zlepšuje. Delegátům volebního sněmu Hospodářské komory to řekl v jeho úvodu její prezident Vladimír Dlouhý.

"Jasnější obraz dostaneme na podzim. Většina firem se s poklesem cash-flow dokázala vypořádat díky vlastním rezervám, brzy jim ale dojdou vlastní zdroje. Větší počet podniků se ocitne v problémech, kvůli čemuž dojde k růstu nezaměstnanosti. Od státu ale už nemůžeme čekat další plošnou pomoc," řekl delegátům.

Česká ekonomika je podle něj po prudkém poklesu 'zmrazená'. "Sociální dopady jsou momentálně zaštítěny vládní pomocí a všichni, od podnikatelů přes malé a střední podniky až po velké firmy a investory, čekají, jaký bude vývoj pandemie přes léto a jak na to zareaguje naše ekonomika a naše trhy, ale do značné míry také jaký bude vývoj evropské a světové ekonomiky," uvedl Dlouhý.

Na dvě třetiny firem podle průzkumu komory nepropouští a neplánuje to. Pokud propouštějí, tak hlavně malé firmy. Největším problémem je nyní poptávka, v průzkumu 81 procent firem odpovědělo, že očekávají její zhoršení, případně její stejnou úroveň, a nejhorší očekávání opět uvádí malé podniky. Dobrou zprávou je, že se mírně zlepšuje platební morálka, tedy snižuje se riziko druhotné platební neschopnosti, dodal.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
Dlouhodobý kurzarbeit? Mohl by platit od ledna, říká ministryně Maláčová

"Scházíme se v době, kdy na konec krize nevidíme a nemůžeme vyloučit ještě složitější vývoj, než dnes očekáváme. A očekáváme něco v nedávné době ještě nepředstavitelného, téměř osmiprocentní propad HDP, skokový nárůst deficitů veřejných financí a veřejného dluhu, nárůst nezaměstnanosti při současně přetrvávajícím strukturálním nedostatku pracovních sil, problémy jak na straně poptávky, tak na straně materiálových a dalších vstupů, nejistotu ohledně platební disciplíny odběratelů a v neposlední řadě i nejistotu ekonomického vývoje," upozornil.

Podnikatelé z celé země dnes v pražském O2 universum zvolí nové vedení Hospodářské komory na další tři roky. Na 290 delegátů bude vybírat ze dvou kandidátů na prezidenta a z devíti kandidátů na viceprezidenty. Sněm Komory je nejvyšším orgánem Hospodářské komory. Tvoří jej všeobecná sněmovna složená ze zástupců Hospodářských komor v regionech ČR a sněmovna společenstev složená ze zástupců svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů. Každý delegát má jeden hlas.

Novými viceprezidenty Hospodářské komory jsou Prouza nebo Zajíček

Novými viceprezidenty Hospodářské komory se stali Radek Jakubský, Tomáš Prouza a Zdeněk Zajíček. Ve funkcích nahradili Irenu Bartoňovou Pálkovou a neúspěšného kandidáta na prezidenta komory Bořivoje Mináře. Ve funkcích pokračují Zdeněk Pommer a Michal Štefl. Rozhodli o tom v hlasování delegáti sněmu Hospodářské komory. Nově je viceprezidentů pět, před sněmem byli ve funkci čtyři.

Jakubský je předsedou Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. Zkušenosti má z vlastního podnikání ve firmě PROMA REHA, která v České Skalici už 30 let vyrábí zdravotnický nábytek a vybavení. Prouza, který v minulosti působil mimo jiné jako státní tajemník pro evropské záležitosti, je předsedou Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zajíček je předsedou představenstva ICT unie, profesního sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací. Vystudovaný právník, člen ODS, byl i poslancem či ředitelem pražského magistrátu.

Pommer je prezidentem Cechu obkladačů ČR a předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy. Viceprezidentem komory je již od roku 2014. Štefl, podnikatel a manažer ve stavebnictví, je viceprezidentem také od roku 2014. Od roku 2003 je předsedou představenstva Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Bartoňová Pálková se své kandidatury těsně před hlasováním vzdala. "Nejsem schopná spolupracovat s prezidentem komory Vladimírem Dlouhým," uvedla. Minář v kandidátském projevu oznámil, že nebude pokračovat ve funkci v případě, že neuspěje v prezidentské volbě. Oba kritizovali Dlouhého nominaci na šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD.