Jak ekonomika dopadla za loňský rok, teprve uvidíme. Podle údajů za třetí kvartál byla v minusu o 1,3 procenta. Bez práce bylo přes 565 tisíc lidí (7,7 procenta). A celková míra drahoty vyjádřená inflací byla asi 1,5 procenta (údaj za listopad).

Oslabená koruna

Právě inflace bude poměrně ostře sledovanou veličinou. Kvůli jejímu zvýšení totiž Česká národní banka nejprve slovně a pak i doopravdy oslabila českou korunu. Cíl je jasný: mít inflaci kolem dvou procent, což se podle ekonomů patrně povede. „Inflace bude mít dno v lednu, kdy podle nás bude kolem půl procenta, pak se ale začne zvyšovat a v prosinci 2014 by mohla být až na hranici 2,4 procenta," předvídá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

V čem se analytici liší, je rychlost, jakou česká ekonomika vyroste ze stávajícího minusu do černých čísel. Nejčastější odhad pro příští rok je kolem 1,4 až 2,4 procenta.

Zlom na konci jara

Jenže má to háček. Existuje totiž poměrně velké zpoždění mezi oživením hospodářství a vytvářením pracovních míst. Firmy nejprve potřebují jistotu, teprve pak začnou nabírat. Nezaměstnanost nad sedm procent tak ještě vydrží. „Zlom v nezaměstnanosti nepřijde dříve než na konci jara," míní Pavel Sobíšek. Tahounem Česka i nadále zůstávají auta. Naopak pětiletý pád zažívá stavebnictví. „V propadu i nadále pokračuje bytová výstavba. Rok 2013 tak zřejmě bude nejhorším rokem pro výstavbu bytů za posledních 17 let," upozorňuje Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Zatímco uplynulý rok byl ve znamení nízkých úrokových sazeb, což se týkalo i hypoték, jejichž úroky se propadly průměrně pod tři procenta, letošek už bude hubenější.

„Rok 2014 tak pravděpodobně zůstane ve stínu loňského roku.
I tak se bude na hypotečním trhu rozdělovat více než 120 miliard korun," říká Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners. Ten zároveň připomíná, že s platností nového občanského zákoníku mohou nastat problémy na katastrálních úřadech. Ty už byly na konci roku přeplněné, protože lidé chtěli stihnout převody za starých podmínek.

Nedostatek zájemců

Zajímavý bude vývoj penzijní reformy. „Druhý pilíř patrně skončí vzhledem k nedostatku zájemců. Bude sloučen s reformovaným třetím pilířem. Na jedné straně je to sice špatná zpráva, na straně druhé bude nový třetí pilíř z mnoha důvodů atraktivní alternativou pro klienty," domnívá se Pavel Kohout, ekonom a ředitel pro strategii Partners.

Takový odhad odpovídá i tomu, co do koaliční dohody napsala i vznikající koalice. Ta chce oba pilíře sloučit a posílit třetí pilíř. Jak přesně ho chce posílit, ale politici do smlouvy nenapsali. Svolají ale mimo jiné novou „Bezděkovu komisi", která by měla připravit nikoliv další penzijní reformu, ale možnou úpravu I . a III. pilíře s účinností od roku 2017.

Zadlužení státu

V každém případě nová vláda bude mít relativně dobrou výchozí pozici. Minimálně pokud jde o zadlužení státu. Ministerstvo financí totiž včera zveřejnilo výsledek státní kasy za rok 2013. Původní plán – dluh 100 miliard korun – je lepší. Za loňský rok si Česko muselo nakonec půjčit „jen" 81 miliard korun. Vybralo se více peněz na DPH a zlepšilo se čerpání peněz z EU.

Pro letošek úřednický kabinet naplánoval schodek
112 miliard korun.