"I v této digitální éře zůstává hotovost pro naši ekonomiku nezbytná," uvedl Draghi. "Průzkum zaměřený na využívání hotovosti ukazuje, že více než tři čtvrtiny všech plateb na prodejních místech v eurozóně se uskuteční v hotovosti. Z hlediska hodnoty transakcí je to o něco více než polovina," dodal.

ECB se od hlasické hotovosti rozhodně neodklání

Draghiho slova by mohla zmírnit určité obavy z postupného odklonu ECB od hotovosti k jiným formám plateb. Loňské rozhodnutí ECB ukončit vydávání bankovky s nominální hodnotou 500 eur popudilo některé představitele německé centrální banky, podle nichž by tento krok mohl lidem omezit prostor pro uchovávání úspor v hotovosti. ECB své rozhodnutí tehdy zdůvodnila obavami ze zneužívání těchto bankovek k nezákonným aktivitám.

Dnes byla dána do oběhu nová "padesátieurovka"

ECB dnes uvedla do oběhu novou bankovku s nominální hodnotou 50 eur, která má více bezpečnostních prvků. Je to již čtvrtá bankovka z nové série nazvané Europa.

Stejně jako u předchozích nových bankovek je na hologramu a vodoznaku podobizna bájné řecké princezny Európy, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus a která dala název celému starému kontinentu.

Ilustrační foto
Evropská centrální banka nebude akceptovat řecké dluhopisy, rozhodla rada