Známkami vstupu ekonomky do pozdního období konjunktury je například pokles firemních zisků z nedávných maxim nebo zrychlený růst mezd. Poslední recese skončila v červnu 2009 a nynější růst trvá už 83 měsíců. Jeho průměrné tempo však činí pouze zhruba dvě procenta proti dřívějšímu běžným tříprocentním tempům. V posledních dvou čtvrtletích navíc ekonomika povážlivě ochabla a výraznější oživení se nečeká ani v tomto kvartále.

"Pokud za příštího prezidenta nebude recese, bude to nový americký rekord," řekl Gad Levanon, který je hlavním ekonomem newyorské výzkumné organizace Conference Board. Nejdelší období expanze zažila Amerika v 90. letech, kdy růst trval celých deset let.

Historie ekonomických cyklů naznačuje, že recese v příštích třech letech má pravděpodobnost podstatně vyšší než 50:50, řekl bývalý ministr financí USA Lawrence Summers. Hlavní ekonom banky JPMorgan Chase & Co. Michael Feroli hodnotí pravděpodobnost propadu USA do recese během příštích tří let v poměru dva ku třem.

Slabá ekonomika

Bývalý viceguvernér centrální banky USA (Fed) Alan Blinder upozorňuje na to, že Fed ani vláda nejsou na brzký příchod recese dobře připraveny. Měnová politika je kvůli slabé ekonomice a nízké inflaci nadále výrazně uvolněná, zatímco rozpočtovou politiku ochromují ideologické bitvy.

V poválečné historii musel nastupující prezident často řešit začínající pokles ekonomiky. Stalo se to jak Baracku Obamovi v roce 2009, kdy vrcholila hluboká finanční krize a recese, tak Georgi Bushovi mladšímu, za jehož nástupu na počátku roku 2001 začala recese vyvolaná krizí internetových firem.

Největší hrozby pro nejbližší dobu se skrývají ve vývoji za americkými hranicemi, uvádí bývalý činitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman. Globální ekonomiku a finanční trhy by mohlo podkopat červnové hlasování, v němž by Britové rozhodli o vystoupení z Evropské unie, zrychlený útlum čínské ekonomiky nebo obnovená recese v Japonsku. Domácí ekonomiku podle některých analytiků už nyní podkopává nejistota ohledně výsledku voleb, v nichž se pravděpodobně střetnou realitní magnát Donald Trump a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová.