Nabízejí peníze do obecního rozpočtu, argumentují ekologií či jen podotknou: „Když ne u vás, tak u sousedů, finance budou brát oni, vy se budete koukat.“

„U nás bylo v anketě mezi obyvateli 74 procent pro, lidé tak dali zastupitelům mandát k vyjednávání se zájemci o stavbu vrtulí v našem katastru,“ sdělil místostarosta Mastníka Petr Chňoupek.

Pozitivní reakce

I v Opatově se za stejnou myšlenku postavili. „U nás to prošlo zastupitelstvem, teď čekáme na vyjádření agentury, která posuzuje vliv na životní prostředí,“ prozradil tamní starosta František Šenekl.

Další lokalitou, která reaguje pozitivně, je Želetava. „My už máme z naší strany podepsanou smlouvu o spolupráci s firmou KV Venti,“ potvrdil želetavský starosta Oldřich Čech.

Anketu uspořádali rovněž v Jakubově u Moravských Budějovic, zúčastnila se jí méně než polovina dospělých obyvatel. Z nich většina ale se stavbou souhlasila. „Ano, zastupitelstvo tedy záměr stavět schválilo, nyní vyjednáváme s firmou AFE Bohemia smluvní podmínky,“ popsal situaci starosta Miroslav Kabelka.

Zapeklitou situaci řeší v nedaleké Blatnici. Tady už je projektová dokumentace větrného parku osmi vrtulí na stole krajských úředníků. Dle vyjádření tiskové mluvčí kraje Jitky Svatošové ale firmu Ventureal, která zde chce stavět, čeká ještě dlouhá schvalovací procedura.

V obci zároveň vzniká silné hnutí proti a v nedalekých Moravských Budějovicích, Jaroměřicích a Ohrazenici myšlenkou také nadšeni nejsou. Budějovičtí zároveň nepodpořili nápad vystavět větrné kolosy v katastru Kojatic. Lesy vrtulí by dle představ subjektů, které se tímto typem podnikání zabývají, mohly vyrůst na Jemnicku, v tamních Radoticích jsou lidé pro, i Jiratice jsou v této věci zmiňovány kladně. „My jsme ale proti tomu,“ konstatoval Vladimír Čajka z jemnické radnice.

Ze stolu už tuto myšlenku smetli i v Jaroměřicích, Dukovanech, Rouchovanech nebo v Rapoticích. Martínkovští před časem po vzrušené debatě v obci přestali vyvíjet aktivitu v této oblasti. A Náměšťsko? To je přirozeně vyloučeno, protože je tu letový koridor tamního vojenského letiště.

V kraji Vysočina jsou v současnosti čtyři větrné elektrárny u Pavlova na Jihlavsku, jedna ještě letos vyroste u obce Kámenna Havlíčkobrodsku. Existují aktivity proti, formují se občanská sdružení, která se snaží dělat něco proti nevratným rozhodnutím a stavbě větrníků. Zároveň firma KV Venti objíždí starosty a sbírá jejich hlasy pro.

Vše zvážit pečlivě

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil vzkazuje: „Rada kraje zváží další opatření, která by zastavila, nebo alespoň regulovala živelný a nesystémový nárůst počtu větrných elektráren.“

Nyní vznikne pracovní skupina, která zajistí objektivní informování obyvatel kraje o dopadech využití větrné energie.

Obcím hejtman doporučuje, aby vždy pečlivě zvážily vydávání souhlasu v této věci a všestranně posoudily tento záměr.