Česko má podle spolku dost vlastní dostupné elektřiny. "Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku. K obchodování na ní se před necelými dvaceti lety přihlásil ČEZ jakožto dominantní výrobce energie v České republice. Od té doby libovolná změna ceny v Německu dramaticky ovlivňuje i růst ceny elektřiny pro české spotřebitele. Nedostatek elektřiny v Německu přitom odráží její zelená politika," uvedla Kerlesová.

Ilustrační snímek
Elektřina zdraží o třetinu, oznámil ČEZ. Zákazníci si připlatí od Nového roku

Jediným, kdo může zvyšování cen elektřiny v ČR ovlivnit, je podle spolku stát jako většinový vlastník ČEZ. Kerlesová uvedla, že postačí, když ČEZ rozhodne, že na německé energetické burze bude obchodovat výhradně s přebytkovou energií. Kroky, které vláda zvažuje jako kompenzaci vysokých cen, považuje spolek za nedobré.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že tento postup je nereálný. "Přistoupili jsme ke všem dohodám při vstupu do Evropské unie a náš trh musí být součástí trhu EU. Tyhle záležitosti (navrhované spolkem) možné nejsou," řekl Kříž.

Ukončení činnosti 

Nového dodavatele energií si musí hledat kolem 900 tisíc odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem cen energií na velkoobchodních trzích. Její klienti se tak dostali do režimu dodavatele poslední instance. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce společně s Energetickým regulačním úřadem snížit zálohy za energie pro klienty v tomto režimu, a to v listopadu o 50 procent z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent.

Ilustrační snímek
Ze západu na východ. Plynovod Jamal nadále pracuje v obráceném režimu

Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín na svém webu mimo jiné uvádí, že je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob a jeho účelem je podpora urychlení rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny a podpora rozvoje jaderné energetiky v České republice.