Vláda v demisi bude na středečním mimořádném jednání Sněmovny navrhovat snížení DPH u energií pro rok 2022 na nulu, zároveň chce domácnostem i firmám odpustit platby za takzvané podporované zdroje energie (POZE). Pokud projdou oba návrhy, domácnostem se sníží platba za energie asi o 35 procent.

Podle Havlíčka jsou odpuštění DPH a poplatku za obnovitelné zdroje jediná plošná opatření, která je možné udělat. Česko dá ročně na obnovitelné zdroje zhruba 46 miliard korun, 20 miliard z toho přispívají domácnosti a firmy. V roce 2022 by měl celou výši podpory uhradit stát. Příspěvek nyní činí 495 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu.

Podle Havlíčka jde o krátkodobou podporu, ve střednědobém horizontu je třeba se zaměřit na plyn a jádro. "Jádro v delším horizontu může vyřešit ten problém, je to stabilní zdroj," řekl Havlíček. Stavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech je podle něj připravena, i tak jde ale podle něj o otázku dalších 15 až 17 let, než bude možné tento zdroj využívat. "Do té doby řešení plynem a postupným útlumem uhlím. Nic jiného se vymyslet nedá," řekl Havlíček.

Česko zároveň chce, aby se do obchodování vrátilo asi 400 milionů emisních povolenek, o jejichž stažení do rezervy rozhodla Evropská komise (EK). Pokud by EK uvolnila povolenky zpět na trh, zastavil by se podle Havlíčka růst jejich cen.

Cena emisních povolenek vzrostla 

Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila v polovině týdne na více než 90 eur za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry a podle analytiků by mohla do konce letošního roku vzrůst na 100 eur (více než 2500 Kč) za tunu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, zároveň umožňuje podnikům získat nebo koupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dnes uvedl, že ČR narazí na razantní odpor Německa a dalších. EU je podle něj ve věci reformy povolenkového systému rozpolcena. Nejostřeji se vyjádřilo Polsko, které od minulého týdne hrozí vystoupením ze systému obchodování s povolenkami. Zhruba polovina států EU však současný systém podporuje, neboť podle nich teprve nyní, při vyšších cenách, plní svůj účel.

Intenzivní spalování uhlí 

Při současných cenách termínových kontraktů na plyn na rok 2023 podle Kovandy platí, že se uhlí vyplácí využívat více než plyn až do ceny povolenky kolem 105 eur za kus.

"Pokud cena zůstane pod touto úrovní, bude EU v následujících dvou letech intenzivně spalovat uhlí. Jestliže se Havlíčkovi a dalším podaří v tomto či příštím týdnu na úrovni EU svůj návrh prosadit, bude se ovšem uhlí v EU spalovat ještě intenzivněji," dodal Kovanda.