Branou mohelnického podniku proudily už od rána davy návštěvníků. Není divu, závod dává práci bezmála 2200 lidem. Patří tak k největším zaměstnavatelům nejen v Mohelnici a širokém okolí, ale i v celém Olomouckém kraji. Je zároveň největším producentem elektromotorů v Evropě.

„Vyrábíme 4500 elektromotorů denně, letos jich plánujeme vyrobit víc než 1,1 milionu," řekl ředitel mohelnického závodu Siemens Pavel Pěnička.

S produkty z Mohelnice se setkávají lidé doslova po celém světě. Například na terminálech letišť, kde tvoří součást dopravníkových systémů pro třídění zavazadel. V jedné takové soustavě najde uplatnění až deset tisíc elektromotorů. Z Mohelnice putovaly motory před olympijskými hrami na letiště do Pekingu, dopravníky s kufry a batohy cestujících ale rozhýbávají třeba i v Miláně nebo Turíně.

„Naše elektromotory pohánějí čerpadla na lodi Queen Mary 2. Ta byla ve své době největší lodí světa," zmínil další z největších a nejzajímavějších projektů firmy Pěnička.

QM2

Výroba elektromotoru je z pohledu laika poměrně komplikovaná záležitost. Jen projít celý výrobní provoz v mohelnickém podniku znamenalo vyhradit si více než hodinu času. Samotný proces zhotovení motoru od počátku až po jeho zabalení ale trvá mnohem déle.

„Závisí to na tom, jakou osovou velikost děláte a zda se jedná o standardní nebo zákaznické provedení. V průměru trvá doba výroby mezi deseti až dvaceti dny, ale je to velmi hrubý odhad," řekl Milan Rajtar, vedoucí útvaru logistiky.

„Kdysi tady pracoval tady můj strejda, tak jsem se chtěla podívat, jak to tady vypadá. Exkurze byla zajímavá, závod mi přijde moderně vybavený," podělila se se svými postřehy z prohlídky Eva Pavlíková ze Zábřehu.