"Podle informací, které mám, je odhad, že ta zakázka nás bude stát třetinu původní ceny," řekl Babiš. Původní návrh počítal s náklady 402 milionů korun. Babiš kvůli tomu kritizoval a následně i odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na snímku z 21. října 2019)
Kauza dálničních známek: BIS postupovala podle zákona. tvrdí sněmovní výbor

Dzurilla upřesnil, že vybudování systému pro elektronické dálniční známky bude stát 40 milionů korun, následný provoz 88 milionů. Státní správa podle něj nepřevzala celý systém, který zdarma vytvořili účastníci hackatonu, využije ale některé jeho prvky, například uživatelské rozhraní. Zdrojové kódy programu má stát podle Dzurilly k dispozici a nyní řeší způsob jejich využití, včetně spojených právních otázek. O rozsahu zapojení materiálu, který programátoři vytvořili, bude definitivně jasno první březnový týden.

Portál občana

Podle Dzurilly bude systém pro elektronické dálniční známky součástí Portálu občana, který má lidem umožnit digitální komunikaci se státní správou. Řidiči budou prostřednictvím portálu dostávat upozornění na blížící se konec platnosti dálniční známky a budou ji tam moct koupit. Dzurilla připomněl, že v současnosti má k Portálu občana přístup zhruba půl milionu lidí s digitální identitou, do konce roku by se tento počet měl zdesetinásobit, protože se lidé budou moct přihlašovat i pomocí svých přihlašovacích údajů pro elektronické bankovnictví.

Andrej Babiš.
Předražená zakázka. Babiš podal kvůli elektronickým známkám trestní oznámení

Vláda kvůli sporné zakázce na dálniční známky rozhodla, že od února musí ministerstva předkládat všechny zakázky na informační technologie odboru hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra. Babiš dnes řekl, že bude chtít příští týden od všech ministrů znát veškeré IT zakázky, které zadali od svého nástupu do funkce nebo jejichž zadání zvažují.