Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronické dražby šetří obcím v kraji velké peníze

Moravskoslezský kraj - Elektronické aukce (e-aukce) jsou již hojně používané nástroje pro nakupování a prodej prostřednictvím internetu. V internetových aukcích lze nakupovat nejen elektrickou energii, ale například také služby, potraviny pro školní jídelny nebo plyn.

5.3.2011
SDÍLEJ:

Elektronická aukce. Ilustrační fotoFoto: Libor Pristáš

Jejich princip je stejný jako u obchodování na burze cenných papírů nebo u klasických aukcí uměleckých předmětů: na jednom místě se střetává nabídka na koupi a prodej a v daný okamžik nejvýhodnější nabídka v aukci vítězí. Jak využívají elektronické akce některé obce a města v Moravskoslezském kraji?

Frýdek-Místek: celkem uspořil téměř pět milionů korun

Elektronické aukce město Frýdek-Místek využívá. „V září 2010 se město zapojilo do elektronické aukce na dodávku zemního plynu pro příspěvkové a obchodní organizace města i pro obytné domy ve vlastnictví města,“ řekla Deníku mluvčí magistrátu Jana Matějíková. „Podařilo se vysoutěžit dodavatele, díky kterému ušetříme za plyn 32,7 procenta, což je 1 323 430 korun,“ shrnula Jana Matějíková.

Při premiéře v polovině loňského roku byla úspora dokonce v řádu milionů. Elektronická aukce byla tehdy vypsána na dodavatele elektřiny pro městské příspěvkové organizace, obchodní společnosti města a pro budovy v jeho vlastnictví, včetně obytných domů. Celkem se jednalo o 34 subjektů. „Do aukce se zapojilo pět licencovaných obchodníků, kteří do e-aukční síně zadali své nabídkové ceny. Ty byly porovnávány v základním třicetiminutovém soutěžním kole, v němž mohli obchodníci své nabídky měnit. V posledních dvou minutách základního kola se ale nabídky měnily, proto podle pravidel musela být aukce prodloužena o dalších pět minut. Jelikož se ceny měnily i poté, prodlužovalo se vícekrát,“ popsala loni průběh aukce Matějíková. „Aukce byla rozdělena na dodavatele elektrické energie v hladině vysokého napětí a v hladině nízkého napětí. Vítězem se tedy mohli stát dva různí dodavatelé, což se také nakonec stalo,“ vysvětlila.

Průběh celé aukce byl podle ní zaznamenán do takzvané černé skříňky, kde je vteřinu po vteřině evidována jakákoli změna a klik myší. Výsledkem aukce byla úspora přesahující 3,5 milionu korun. Město zvažuje, že by v budoucnu mohlo využít také elektronické aukce sdružených nákupů, což zahrnuje například zajištění nejvýhodnějšího mobilního operátora, pojištění, ale také nákup kancelářských potřeb a podobně.

Ostrava: v aukcích chce nakupovat i služby a léky

Z nákupního portálu města vyplývá, že zatím díky elektronickým aukcím ušetřilo téměř devadesát milionů korun. Největší úspora se projevila v nákupu elektrické energie a zemního plynu – 36 procent. Na elektřině se tak ušetřilo přes 49 milionů korun, na zemním plynu téměř 16 milionů. Kromě energií se tímto způsobem Ostrava snaží nakupovat i potraviny třeba pro školní jídelny a podobná zařízení. Na nich ušetřila skoro jednadvacet milionů korun. Výhodně nakoupila také materiál technického zabezpečení – levněji o více než čtyři miliony korun.

Prostřednictvím elektronických aukcí chce město v budoucnu nakupovat téměř všechny materiály a služby pro své příspěvkové organizace a obvody. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) předpokládá, že by v elektronických aukcích prostřednictvím systému sdružených nákupů Ostrava mohla do roku 2013 ušetřit minimálně 400 milionů korun. „Chceme takto nakupovat všechny komodity – třeba i bankovní služby nebo zdravotnický materiál a léky,“ plánuje Kajnar.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že letos už bylo přes nákupní portál města Ostravy městskými organizacemi podáno přes pět tisíc objednávek, proběhlo 131 aukcí. „Přičemž jen za leden 2011 činí dosažená úspora 3,5 milionu korun. Od letošního ledna běžně soutěžíme také naftu, a to každý týden,“ upřesnila Vojkovská s tím, že do sdružených nákupů se nejlépe zapojily domovy pro seniory, Národní divadlo moravskoslezské, společnost OZO a některé základní školy. Jednotlivé městské obvody se zapojují postupně.

Systém sdružených nákupů pro město připravuje společnost eCentre. Podle Mladé fronty Dnes však za program, který má Ostravě pomoci s úsporami, zaplatilo město této firmě několikanásobně více, než je běžná cena podobných programů. A bez výběrového řízení. Vedení města se vůči těmto informacím, zveřejněným koncem loňského roku, ohradilo.

Karvinsko: Havířov má náskok

Elektronické aukce, které jsou využívány při zadávání veřejných zakázek, šetří zaměstnancům radnice čas i peníze. V Havířově už tento způsob soutěže využívají téměř dva roky, ale například v okresním městě Karviné se ho teprve chystají vyzkoušet.

První elektronickou aukci uspořádali zaměstnanci havířovského magistrátu začátkem roku 2009 a zástupci vedení města si ji nemohli vynachválit. Proto ji začali používat pravidelně. „Soutěžící firmy vidí jen nejnižší nabídku a na tu mohou reagovat. Výhodou v konečném součtu nejsou jen konečná cena zakázky, nižší administrativní náročnost, ušetřený čas i peníze, ale také protikorupční prostředí. Do veřejné soutěže se může přihlásit libovolný počet firem, ostatní nevidí, o koho jde, a na podání nabídky má zájemce jen určitý čas,“ vysvětlil primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Město použilo elektronické aukce například při koupi dvou zdvihacích plošin pro imobilní žáky ZŠ Gen. Svobody, zadávání různých stavebních prací i pronájmu taxikářských štaflů. V Karviné se pracovníci magistrátu na první elektronickou aukci teprve připravují a v letošním roce zkusí první nákup prostřednictvím elektronického tržiště GeM, které je určeno pro obchodování mezi subjekty veřejné správy a dodavateli. Všechny subjekty veřejné správy mohou využívat elektronické tržiště GeM zdarma. V Karviné počítají výhledově například s provedením nákupů kancelářských potřeb až po nákupy energií, které se týkají i objektů spravovaných městem.

Novojičínsko: Frenštát má praxi

Několikaletou praxi mají v elektronických aukcích na Novojičínsku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Za roky 2008 až 2010 se celkové úspory přehouply přes 5,5 milionu korun. Například při výběrovém řízení na výstavbu chodníku v ulici Dráhy ušetřili téměř šest set tisíc korun. Nejnižší nabídka před aukcí měla hodnotu 1,356 milionu korun, vítězná zněla na částku 760 tisíc korun.

Elektronické aukce již brzy spustí také radnice v Novém Jičíně. Jako nástroj v boji proti korupci je avizovali již ve svém předvolebním programu komunální politici z ČSSD i SNK-Nezávislí, kteří se po podzimních volbách ujali vedení radnice.

„Nejdříve se začne městským úřadem a pak přejdeme i na příspěvkové organizace, jako jsou technické služby, školy a podobně,“ přiblížil plány starosta Nového Jičína Břetislav Gelnar. Kromě všedních komodit by radnice později ráda přešla i na dražbu elektřiny, plynu, potravin a také menších stavebních zakázek.

„V průměru obce podobné velikostně Novému Jičínu ušetřily i několik desítek milionů korun,“ poznamenal Gelnar s tím, že systém by měl být spuštěn na konci tohoto měsíce.

Opavsko: Hlučín nakupuje levněji elektřinu

Přibližně 650 tisíc korun, tedy 14 procent nákladů, ušetří město Hlučín při nákupu elektrické energie zásluhou elektronické aukce. Rozhodlo o tom již bývalé vedení města.

Prostřednictvím elektronické aukce tak Hlučín zajišťuje provoz svých objektů a provoz příspěvkových organizací města, pro které takto získal výhodnější ceny elektrické energie při jejím nákupu.

„Jedná se o šestnáct subjektů a celkem sto odběrních míst jak na úrovni nízkého, tak vysokého napětí,“ konstatoval tehdejší místostarosta Hlučína Pavel Reiský. Vlastní aukci ale předcházel ještě audit, který tato odběrní místa sesumarizoval, a následně bylo k tomuto účelu vypsáno výběrové řízení. Do aukce, jež městu zabezpečovala externí firma, se přihlásili čtyři zájemci. To sice bylo trochu zklamání, ale důležitější než počet nabídek byly jejich výsledky.

Přesto se aukcí podařilo nabídku ceny dostat ještě níž, než byla v prvních nabídkách. Smlouva byla uzavřena na 14 měsíců, během kterých město ušetří přibližně 650 tisíc korun. Už dnes v Hlučíně přemýšlí o tom, že do druhého řízení připojí i ta odběrná místa, která ve stávající smlouvě do konce roku 2011 zatím nejsou. A kdoví, třeba se už nebude jednat jen o elektrickou energii, ale i o komodity, jako je zemní plyn, komunikační služby či nabídky mobilních operátorů.

Krnov: před dvěma lety aukcí ušetřil bezmála dva miliony, nyní chystá další

Město Krnov v březnu 2008 poprvé vypsalo výběrové řízení na dodavatele elektrické energie. „V té době jsme platili ČEZ za dodávky elektřiny do všech veřejných objektů města přes 17 milionů korun, což je v rozpočtu opravdu vysoká položka. Proto jsme se jako jedni z prvních rozhodli využít liberalizace trhu s elektrickou energií a vypsali jsme výběrové řízení na dodavatele. Odhadovali jsme, že změnou dodavatele dosáhneme úspory kolem půl milionu korun,“ zavzpomínala krnovská místostarostka Renata Ramazanová.

Výběrové řízení dostala na starosti společnost eCentre: provedla detailní audit dosavadního nákupu elektřiny, připravila zadávací podmínky a oslovila dodavatele elektřiny. V průběhu zadávacího kola se přihlásilo pět z celkem sedmnácti oslovených licencovaných obchodníků s elektřinou. Ti se pak zúčastnili elektronické aukce.

Výsledek předčil všechna očekávání – město na platbách za elektrickou energii ušetřilo více než 1,7 milionu korun ročně. Vítězem výběrového řízení formou elektronické aukce se stala společnost Dalkia. Ta nabídla o 911 tisíc korun nižší cenu než druhá firma v pořadí – ČEZ, tedy předchozí dodavatel elektřiny, který se rovněž do aukce přihlásil. „Aukcí jsme dosáhli úspory více než 28 procent, což překonalo naše očekávání. Odhadovali jsme, že bychom takto mohli ušetřit maximálně 450 tisíc korun, a i to už bylo pro město zajímavé,“ uvedla místostarostka Renata Ramazanová.

Protože smlouva v Dalkií byla uzavřena na dva roky, v těchto dnech už město Krnov připravuje další elektronickou aukci.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Co je e-aukce?

Elektronické aukce se podle stejných principů odehrávají na internetových serverech. Jsou aukce nákupní nebo prodejní. Existují také aukční servery, které umožňují obchodovat formou nabídky v aukci komukoliv, kdo chce něco prodat nebo koupit (obdoba burzy). Aukce jsou veřejné nebo neveřejné. Veřejných se může zúčastnit kdokoliv, kdo se předem zaregistruje a zaváže dodržovat pravidla „hry“ na daném aukčním serveru. Tato pravidla jsou sepsaná provozovatelem serveru do podoby obchodních podmínek.

Každý, kdo má peníze a zaváže se dodržovat obchodní podmínky burzy, na ní může obchodovat, a to buď přímo, nebo prostřednictvím zprostředkovatele, brokera. Prodejní a zejména nákupní aukce organizované z podnětu konkrétního subjektu, tedy podniku nebo úřadu, nemusí a v praxi ani nebývají veřejné. Jsou jen pro vybrané účastníky, které si prověří a odsouhlasí iniciátor aukce. Tito účastníci jsou posléze pozvaní do elektronické aukce, která probíhá „za zavřenými dveřmi“.

Na aukčním serveru je možné do těchto aukcí vstoupit jen na základě pozvánky a přidělených přístupových kódů.

Zdroj: www.b2bcentrum.cz

Čtěte také: Elektronické aukce šetří městu i na potravinách

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klíčové grémium ČSSD
AKTUALIZOVÁNO
11

Sobotkova vláda podá demisi ve středu. Během řádného zasedání

Jiří Hlavatý
4 11

Kalousek dostal svetr od končící Jermanové. Po Hlavatém chtěl pytel

DOTYK.CZ

Tak sladká je moje svoboda. Kajínek si nechal vyrobit svoje bonbony

Soudně usvědčený vrah, hrdina televizního dokumentárního seriálu a spisovatel Jiří Kajínek si dal jako pozornost pro své fanoušky vyrobit své vlastní bonbony. Jmenují se Kajínky a sponzorsky je vytvořil brněnský výrobce reklamních curovinek Premiera Sweet.

V Ostravě se chystá blokáda dopravy, první protest kvůli prodloužené Rudné

Lidem došla trpělivost a rozhodli se uskutečnit to, o čem na nedávném veřejném projednávání nekonečné stavby hrozili. Neplánují sice ještě pochodovat k domu architekta Richtára, který budování silnice I/11 brání. Zatarasí ulici 17. listopadu.

Sexistické prasátečko: anticenu získal vtip se souložícím párem na stole

/FOTOGALERIE/ Vítězný vtip, který ponižuje ženy. Anticenu Sexistické prasátečko organizace Nesehnutí letos získal facebookový příspěvek Free Radia, který označila za nepřijatelný naprostá většina hlasujících. „Dvaadevadesát procent lidí označlo za nepřijatelný obrázek souložícího páru na pracovním stole, který hlásal větu Cesta k úspěchu nemusí být složitá,“ popsala za organizátory Kristýna Pešáková.

Lucie Bílá: Je třeba se smát, nosit lidem radost

/VIDEO/ Třináct písní včetně dvou duetů (s písničkářkou Radůzou a s Honzou Toužimským z Arakainu) nabízí na svém novém vánočním albu Bílé Vánoce II. zpěvačka Lucie Bílá. Mnohé z nich zazní i na jejím prosincovém turné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT