EIA byla vlastníkem společnosti Retela od jejího založení v roce 2005. „Startovacím impulsem byl postoj Ministerstva životního prostředí ČR, které v připravovaných návrzích nového zákona o výrobcích s ukončenou životností neumožňuje asociacím typu ElA vlastnit kolektivní systém,“ odůvodnil prodej Retely její jednatel Jaroslav Vladík.

Zájemců o koupi společnosti bylo v rámci výběrového řízení několik. Zvítězila nezisková společnost Asekol, ve které mají podíl sami výrobci elektrozařízení, například Samsung, LG nebo Panasonic a která se zpětným odběrem zabývá 13 let. Na klienty Retely by prodej neměl mít žádný zásadní dopad.

Nový sběrný dvůr mají v Hoštce
Asociace prodává kolektivní systém Retela. Co se stane s vybranými příspěvky?

„V současnosti provozujeme nejhustší sběrnou síť v Evropě s více než šestnácti tisíci sběrnými místy,“ uvedl předseda představenstva Asekolu Jan Vrba. Dodal, že od akvizice očekává synergický efekt a že je síť připravena na budoucí zpřísnění legislativy.

„Jsme rádi, že novým vlastníkem kolektivního systému Retela se stala transparentně hospodařící a fungující společnost, která má letité zkušenosti se zpětným odběrem elektrozařízení a solárních panelů,“ ocenil uzavřený obchod prezident EIA Jiří Holoubek.

Požár ve Starokolínské ulici v Kolíně.
V kolínském kovošrotu hořelo. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu