V kalifornské továrně ve Fremontu předvedl Musk model Tesla 3, který se bude prodávat za 35 tisíc dolarů a jeho plánovaný dojezd se pohybuje kolem 350 kilometrů. Cena byla stanovena tak, aby se elektrické auto stalo dostupnější než dosud a mohlo konkurovat autům se spalovacím motorem.

Hodinu před akcí Musk přiznal, že zahájení výroby pro něho byla velká výzva. „V prvních šesti měsících nás čekalo peklo,“ přiznal zakladatel firmy.

Foto ze slavnostního předání nového modelu ZDE.

Elonu Muskovi se podařilo získat už více než půl milionu objednávek, zájemci složili vratnou zálohu 1000 dolarů (tu lze využít jako slevu na daních). Většina z nich však dostane svůj vůz nejdříve v roce 2018, možná později.

Další typ elektrické Tesly se bude prodávat za 44 tisíc dolarů a dojezd je plánován okolo 500 kilometrů. Model bude zcela postrádat klasické tlačítkové ovládání, vše bude přes dotykové displeje.

Přese všechen optimismus, který v pátek v Kalifornii vládl, čelí Musk a Tesla překážkám, Muskovi je mimo jiné vyčítán přílišný humbuk kolem modelu 3.

Musk chce během následujícího roku zvýšit výrobu na šestinásobek objemu roku 2016, továrna by měla produkovat 500 tisíc vozů ročně.

Hodnota akcií Tesly kolísá, ale v posledním období zvýšily hodnotu ve srovnání s firmami jako General Motors nebo Ford. Od ledna 2017 vyskočily o 54 procent. Příčinou nestability akcií bylo i to, že zahájení výroby stálo firmu více než dvě miliardy dolarů ještě před začátkem sériové produkce. Teď se očekává, že stabilní výroba a dodávky modelu 3 obnoví tok peněz do firmy.

Vedle osobních elektrovozů, které nebudou stát výrazně víc, než klasické automobily se chce podle Muska firma věnovat i výrobě stavebních strojů a kamionů na elektrický pohon. V plánu má výrobu elektrických kamionů, baterií a systémů výroby elektřiny ze solární energie.