Evropské nařízení ukládá velkým online platformám povinnost důsledně a rychle zasahovat proti nenávistným projevům. Společnost X nedávno obdržela seznam otázek od Evropské komise, která se z nich chce dozvědět více o tom, jak firma tyto své povinnosti plní.

Komisi přiměly k odeslání dotazníku důkazy o šíření výzev k násilí a dezinformací po útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael, píše Business Insider. Komisař Thierry Breton se mimo jiné odvolával na zprávy o zmanipulovaných snímcích a nahrávkách videoher, které byly vydávány za skutečné záznamy událostí. Musk vyjádřil ohledně dotazníku nepochopení. Za porušení DSA hrozí vysoké tresty.

Americký miliardář Elon Musk
Už jen za peníze. Musk chce zpoplatnit přístup k sociální síti X všem uživatelům

Podle serveru Business Insider Musk diskutoval o tom, že síť X, tedy bývalý twitter, již nebude v EU k dispozici, nebo že k ní uživatelům v regionu zablokuje přístup. Miliardář po koupi společnosti Twitter za přibližně 44 miliard dolarů (přes bilion Kč) propustil více než polovinu jejích zaměstnanců. Propouštění silně zasáhlo i týmy zodpovědné za kontrolu obsahu.

Musk, který podle agentury DPA zastává politické názory americké pravice, tvrdil, že twitter předtím, než jej převzal, příliš omezoval svobodu projevu.

Úspora nákladů 

Omezit X jen na Spojené státy hodlal Musk podle zdrojů Business Insideru hned po jeho převzetí. Doufal, že tak ušetří náklady.

Agentura DPA připomíná, že také společnost Meta už v EU nedovoluje používat svou konkurenční službu Twitteru Threads, kterou spustila v letošním roce. Meta to zdůvodňuje právě digitálními pravidly v unii. V případě Threads se však pozorovatelé přiklánějí k tomu, že důvodem jsou omezení týkající se sdružování dat z různých služeb, a to i pod hlavičkou jedné skupiny. Pravidla nařizují, že je k tomu zapotřebí výslovný souhlas uživatelů.

Firma Meta Platforms spustila textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat twitteru
Meta spustila novou textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat twitteru

Podle údajů společnosti Apptopia tvoří Evropa přibližně devět procent celosvětové měsíční aktivní uživatelské základny X, ačkoli denní používání sítě se v posledních třech měsících výrazně snížilo. Klesá ale téměř ve všech zemích, kde je aplikace dostupná.