„Přecházíme na to, že se za používání systému budou platit malé měsíční poplatky,“ řekl Elon Musk. Ten řídí mimo jiné i firmy Tesla nebo SpaceX.

Musk se od loňského převzetí twitteru snaží motivovat uživatele, aby platili za rozšířenou službu, která se nyní nazývá X Premium. Platící uživatelé mohou využívat více funkcí, například mohou psát delší příspěvky a jsou na síti více vidět. Přístup k základním funkcím však mají všichni uživatelé zdarma.

Elon Musk
Používáte Twitter? Musk logem X nekončí, chce stvořit super aplikaci. Lidé trnou

Jak podotýká BBC, je očividné, že firma má na zpoplatnění užívání finanční zájem. Musk přesto trvá na tom, že ho chce zavést kvůli botům.

Služba X Premium stojí ve Spojených státech v současné době osm dolarů (183 Kč) měsíčně. Cena se liší podle toho, ve které zemi se předplatitel nachází.

V České republice se za X Premium platí na webu 216,59 Kč. V aplikaci iOS je měsíční cena 249 Kč. Roční cena předplatného na webu činí 2262,70 Kč a v iOS 2550 Kč, uvádí společnost na svém webu.

Nejbohatší člověk na světě uvedl, že nyní hledá pro uživatele levnější možnosti. „Chystáme se přijít s nižší cenou. Chceme, aby to byla jen malá částka,“ řekl Musk. „Je to na delší diskusi, ale podle mého názoru je to vlastně jediná obrana proti obrovským armádám botů,“ dodal.

Generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX Elon Musk
Musk má Guinnessův rekord. Připsal si největší ztrátu majetku v historii

Podle kritiků je možné, že zavedením placené brány může X přijít o velkou část svých uživatelů. To by mohlo firmě snížit příjmy z reklamy, které v současné době tvoří naprostou většinu příjmů společnosti.

Absolutní svoboda slova 

Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova, někteří kritici však jeho přístup považují za nezodpovědný. Existují výzkumy, podle kterých se na síti X po jejím převzetí Muskem zvýšil počet nenávistných komentářů, a některé vlády síť viní, že dostatečně nereguluje svůj obsah.

Musk je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 243 miliard dolarů (zhruba 5,6 bilionu Kč).