Odborníci z Japonska a Eltonu nyní pracují na finálním designu a technických detailech stokusové edice hodinek, která bude v prodeji pouze v Japonsku. Do výroby by hodinky měly jít letos. Elton věří, že projekt by mohl dál zvýšit povědomí japonských zákazníků o české značce, která by pak mohla odbyt do Japonska postupně zvyšovat.

Elton, jehož 40 zaměstnanců ročně vyrobí asi 3000 kusů mechanických hodinek, své výrobky v Japonsku již prodává. Spolupráci má s Japonci navázanou od roku 2012 a ročně jim dodá až několik set kusů hodinek. "Spolupráce s partnery z Japonska se úspěšně rozbíhá a nyní pracujeme na celé řadě společných projektů," uvedl předseda představenstva Eltonu Aleš Fleischmann.

Propojení západní a japonské kultury

Architekt Letzel, jímž je nový projekt inspirován, v Japonsku počátkem 20. století řadu let působil a přinesl tam moderní stavební prvky a technologie. Naopak jeho evropské práce nesou znaky inspirace Asií. Japonci jej označují za člověka propojujícího západní a japonskou kulturu. "Aktuální spolupráce novoměstské továrny s japonským výrobcem navazuje právě na tuto tradici," uvedla Dittmannová.

Hodinky z Nového Města podle ní japonské zákazníky oslovují tradicí i kvalitou ruční práce. "Japonci mají zájem o práci manufaktur v Evropě. Chtějí návrat k výrobě s tradicí a příběhem, k originální výrobě se smyslem pro detail, za níž stojí konkrétní lidé a ne roboti," řekla mluvčí.
Podnik Elton hodinářská je pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice založené v roce 1949. Firma se zaměřuje na individuální výrobu hodinek na objednávku, do budoucna hodlá významně rozvinout i odbyt hodinek v prodejnách prostřednictvím obchodních partnerů a hodinářství.